Jak urządzić małe mieszkanie w bloku

Mieszkania w blokach zwykle nie są najbardziej przestronne. Nie oznacza to jednak, że muszą być niewygodne i źle urządzone. Każdą przestrzeń można zaaranżować w taki sposób, by była funkcjonalna i estetyczna. Jak to zrobić?

Kuchnia

To właśnie to pomieszczenie przysparza najwięcej kłopotu mieszkańcom bloków. Nieustawna, zamknięta, niepraktyczna i często nieproporcjonalnie mała w porównaniu z innymi pomieszczeniami. To, jak ją urządzisz, zależy głównie od kształtu. W wąskiej i prostokątnej najlepiej zdecydować się na zabudowę tylko po jednej stronie. Jeśli jest trochę szersza możesz wybrać ciąg szafek w kształcie litery L.

Aby swobodnie poruszać się w kuchni, uwzględnij że przestrzeń między szafkami, a ścianą powinna wynosić co najmniej 120 cm. Postaw na meble o jasnych lub przeszklonych frontach. We wnętrzach nowoczesnych doskonale sprawdzą się meble lakierowane na wysoki połysk, które odbijają światło i dają wrażenie przestronności. Możesz zagospodarować przestrzeń między blatem, a górną zabudową, montując relingi.

Pozwalają one na przechowywanie niewielkich przedmiotów kuchennych. Jeśli nie masz miejsca na stół możesz wybrać wysuwany blat lub niewielki stolik pomocniczy. W wielu sklepach znajdziesz też blaty, które można złożyć i przymocować do ściany.

Urządzanie mieszkania

Łazienka

Kolejnym, stanowczo zbyt małym, pomieszczeniem w większości bloków jest łazienka. Możesz ją optycznie powiększyć, montując jasne płytki o dużym formacie. Stosując fugę o identycznej barwie, uzyskasz wrażenie jednolitej tafli.

Na małej przestrzeni, raczej nie wygospodarujesz miejsca na wannę. Znacznie lepszym wyborem będzie funkcjonalna kabina prysznicowa, najlepiej ze szklanymi transparentnymi drzwiami. Zamiast brodzika możesz umieścić odpływ w podłodze – powiększysz optycznie łazienkę. W najmniejszych łazienkach warto zdecydować się na kabiny narożne.

Na niewielkiej szafce możesz zamontować umywalkę nablatową o szerokości minimum 45 cm – pozwoli to na wygodne użytkowanie i nie rozchlapywanie wody. Decydując się na wiszący kompakt WC, uwzględnij miejsce na stelaż, który trzeba zamontować przy ścianie i obudować płytami z karton-gipsu.

Dodatkowe wskazówki znajdziecie również w poradniku „Jak urządzić małe mieszkanie” gdzie praktycznych rad udzielają eksperci marki Śnieżka.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
25 + 6 =