Panele podłogowe – stylowe podłogi do każdego wnętrza

Jeszcze jakiś czas temu wybór paneli, jako materiału wykończeniowego do podłóg, nie był najlepszą decyzją, a nawet w większości przypadków, kojarzył się z pójściem na łatwiznę, nietrwałością oraz sztucznym wyglądem. Na szczęście ten trend uległ zmianie i już nie postrzega się ich, jedynie jako atrapę drewna, lecz jako stylowy i estetyczny sposób wykonania posadzki. Szeroki wybór i bogate wzornictwo, zapewniło panelom dużą popularność, a niektóre modele cieszą się ogromnym zainteresowaniem od lat, zdobiąc podłogę wielu mieszkań, biur i przestrzeni użytkowych na całym świecie.

Czym są panele podłogowe?

Panele podłogowe to zdecydowanie najpopularniejszy materiał wykończeniowy. Ma na to wpływ łatwość i szybkość montażu, duża dostępność i ogromny wybór wśród oferty modeli. Niemałą zaletą jest również ich niska cena, na którą składają się koszty poniesione z zakupem potrzebnych produktów, jak i samego montażu. Dokonując małego wydatku, za sprawą dobrze dobranych paneli można zaprojektować niesamowite i modne wnętrza. Wykończenie podłogi jest bardzo istotną kwestią i powinno się do tego używać tylko najwyższej jakości produktów. Panele podłogowe powinny mieć wysoką wytrzymałość, odporność na ścieranie, a także estetyczny, naturalny, pasujący do wnętrz wygląd.

Rodzaje paneli podłogowych

Dokonując rozróżnienia wśród paneli, powinno się zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, takich jak: stopień ścieralności, klasa używalność, wymiary i kształtu oraz materiał, z którego są wykonane.

Stopień ścieralności, wyrażany jest w postaci oznaczeń: AC3, co świadczy, o tym że produkt nie jest wysoce odporny na ścieranie, AC4, który jest kategorią pośrednią i AC5, będący najbardziej odpornym na ścieranie oznaczeniem.

Kolejnym aspektem jest przeznaczenie, a dokładniej klasa używalność wyrażana w postaci dwóch cyfr, jak

23 – znajduje zastosowanie w przestrzeni domowej,

32 – do użytku w sferze publicznej o niskim stopniu natężenia ruchu oraz

33 i 34 – które są używane w przestrzeni publicznej o sporym natężeniu ruchu.

W zależności od budowy i proporcji surowców, użytych do produkcji paneli, można je podzielić na:

  • Panele drewniane – składają się najczęściej z trzech, sklejonych ze sobą warstw. Górna to wysokiej jakości drewno, na środkową składa się listewka, a dolna to z reguły słabsze jakościowo drewno,
  • Panele drewnopochodne – jest to połączenie surowca, jakim jest naturalne drewno i tworzywa sztucznego,
  • Panele laminowane – dobrze wykonane panele laminowane, jest bardzo trudno odróżnić  od drewnianej podłogi. Składają się z czterech warstw, dolna to warstwa przeciwprężna, środkową stanowi płyta HDF, następnie jest dekoracyjna, odpowiedzialna za wygląd, a na samej górze występuje laminat, zapewniający ochronę,
  • Panele korkowe – panele te tworzy pięć warstw, od dołu jest to: podkład korkowy, płyta HD lub HDF, warstwa korkowa, tłumiąca dźwięk, warstwa forniru korkowego, a na samej górze warstwa zabezpieczająca.

Ostatnia ważną kwestia jest wymiar i kształt paneli. Ich długość mieści się w przedziale od 40 do 250 cm, szerokość występuje w granicach od 9 do 33 cm, natomiast grubość plasuje się pomiędzy 6 a 15 mm.

Które panele podłogowe wybrać?

Wszystko zależy od osobistych preferencji i od pomieszczenia, do którego zostaną użyte. Do mniejszych wnętrz, polecane są panele podłogowe, w jasnych odcieniach. Jest to na przykład, modny w ostatnim czasie styl skandynawski. Natomiast do większych wnętrz można zakupić znacznie ciemniejsze panele podłogowe. Szeroką ofertę paneli podłogowych o najwyższej jakości znaleźć można na stronie https://meister.pl/

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
24 + 27 =