Jak urządzić funkcjonalną łazienkę na poddaszu?

funkcjonalna łazienka na poddaszu

Temat poruszanych tu łazienek na poddaszu to niezwykle ciekawa rzecz, bo poddasze daje tyle samo możliwości nietuzinkowych rozwiązań, co komplikacji. Urządzanie łazienki na ostatniej kondygnacji pełnej skosów i często też na stropie o ograniczonej nośności to nie tylko przyjemność sama w sobie, ale wiele aspektów, o których należy pamiętać, by stworzyć pomieszczenie nie tylko ładne, ale też przyjemne dla jego użytkowników.

Jak urządzić łazienkę na poddaszu? Pamiętaj o skosach!

Większość osób urządzając łazienkę na poddaszu rozpoczyna planowanie przedsięwzięcia od oświetlenia, luster, czy glazury. To bardzo zdradliwe podejście. Warto jest najpierw wymierzyć sprzęty sanitarne i rozplanować ich rozmieszczenie. Wszystko po to, aby nie okazało się, że np. nie da się skorzystać z toalety, bo przeszkadza skos dachu albo aby nie trzeba było przycinać na zamówienie elementów kabiny prysznicowej. Skosy dachowe w takiej łazience można wykorzystać np. do optycznego jej powiększenia i – przede wszystkim rozświetlenia – poprzez ciekawe rozmieszczenie luster czy dedykowanych lamp łazienkowych. Najważniejsza jest tu jednak funkcjonalność, która procentować będzie przez długie lata!

Jak wykończyć łazienkę na poddaszu?

Po uprzednim zaplanowaniu rozmieszczenia najważniejszych urządzeń w łazience na poddaszu i przy stu procentowej pewności, iż będą one spełniały swoją rolę bez irytujących przez lata niespodzianek, można przystąpić do wykańczania pomieszczenia. Łazienki na poddaszu, jeśli mają już jakiekolwiek okna, najczęściej wyposażone są w okna dachowe (na skosie dachu). Takie rozwiązanie – co prawda – zapewnia intymność, ale rodzi konieczność dobrego oświetlenia łazienki. Takiego oświetlenia, które przyda się w dzień i w nocy nawet jeśli planuje się pomieszczenie w ciemnych, kamiennych (ostatnio modnych), klimatycznych barwach. Przy takim stylu warto jednak pamiętać o odbijających światło elementach, które będą również świetnym przełamaniem jednolitości barw.

Jak oświetlić łazienkę na poddaszu?

Interesującym i stylowym rozwiązaniem będzie wykorzystanie powierzchni, która do niczego już się w łazience nie przyda. Chodzi znowu o skos dachowy. Można w niego doskonale wkomponować dowolny zestaw lamp, który przykładowo rzuci światło na przeciwległą ścianę, na której zostanie umieszczone sporych rozmiarów lustro. Sprawi to, że uzyskamy prawie dwukrotnie więcej świata z jednego tylko źródła, a niewielka łazienka na poddaszu zyska dodatkową „przestrzeń” dzięki optycznemu powiększeniu. Warto tu także zadbać o podświetlenie samego lustra, co przyda się np. przy myciu zębów lub układaniu włosów. Warto też dodać do łazienki na poddaszu mniej oczywiste oświetlenie np. w postaci listew lodowych poukrywanych we wszelkich krzywiznach, gzymsach, czy pod półkami albo zakrzywieniami mebli. Pozwoli to uzyskać ciekawy, relaksujący klimat i doda pomieszczeniu sporo charakteru, przy czym wcale nie będzie takie rozwiązanie kosztowało kroci. Więcej inspiracji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez firmę Magnat: https://www.magnatfarby.pl/ekspert-radzi/jak-urzadzic-lazienke-na-poddaszu-ze-skosami-praktyczne-porady

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
22 × 2 =