Czy tynki gipsowe sprawdzą się w łazience?

Dziś tynki gipsowe są powszechnie stosowane w różnych pomieszczaniach domów oraz budynków użyteczności publicznej. To co je wyróżnia i jest ich niewątpliwym atutem to przede wszystkim to, że po nałożeniu są idealnie gładkie, gotowe do wykonywania wszelkich dalszych prac. Czy jednak w każdym pomieszczeniu w naszym domu, takie tynki wykazują taką samą trwałość? Z tym może być niestety różnie. Nie są one odporne na zbyt wysoką wilgotność co sprawia, że w niektórych pomieszczeniach lepiej ich nie stosować, ze względu na zbyt duże ryzyko ich degradacji.

W jakich pomieszczeniach unikać stosowania tynków gipsowych?

Tynki gipsowe mogą być stosowane w pomieszczeniach, w których wilgotność powietrza nie przekracza 70%. Trzeba oczywiście przyznać, że większość domów oraz mieszkań spełnia te standardy. Jeśli jednak mamy do czynienia z kamienicami czy też naprawdę bardzo starymi domami jednorodzinnymi, tutaj sytuacja może wyglądać nieco inaczej. Brak izolacji pionowej oraz poziomej, bardzo często doprowadza do sporego zawilgocenia obszarów piwnicy, suteren kamienicy czy też pierwszych pięter w domach jednorodzinnych. Bardzo wyraźnymi oznakami dużej wilgoci są wykwity na ścianach, grzyby oraz pleśnie. Można zauważyć to również wtedy, gdy woda zaczyna się skraplać na naszych szybach. Wówczas mamy do czynienia z naprawdę bardzo wysokim poziomem wilgotności i lepiej jest zdecydować się na to, aby zastosować tynki tradycyjne. Tynk gipsowy w piwnicy czy też tynki gipsowe w nieogrzewanym domu, mogą niestety nie zdać swojego egzaminu i warto mieć tego świadomość.
Tynk gipsowy w łazienkach również jest sporym ryzykiem. Dziś w blokach wiele łazienek nie posiada nawet okien. Stosuje się w nich natomiast wentylację mechaniczną, która bardzo często nie jest w stanie w odpowiednim tempie odprowadzić całej wilgoci. Wówczas również lepiej jest zrezygnować z tynków gipsowych.

Jakie są plusy zastosowania tynków gipsowych?

Jeśli jednak nie zmagamy się w naszym miejscu zamieszkania z wilgocią, to bez wątpienia warto zdecydować się na tynki gipsowe. Mają one bowiem bardzo wiele zalet. Jakich?
Przede wszystkim są to tynki bardzo łatwe w nakładaniu na ściany. Zazwyczaj wystarczy jedynie jedna warstwa, która także bardzo szybko schnie. Już po około 40 godzinach możemy mówić o tym, że tynk jest suchy. Natomiast po około 2 tygodniach, tynk osiąga swoją całkowitą suchość. Wówczas staje się on w pełni odporny na ścieranie oraz można wbijać w niego gwoździe, przykładowo celem powieszenia obrazu.

Tynki gipsowe wyróżnia również bardzo wysoka przyczepność do podłoża oraz elastyczność. To właśnie dzięki temu nie pękają one na ścianach. Jeśli chcemy wykonywać je sami, to możemy oczywiście nakładać tynk równomiernie pacą. Jest to o tyle łatwe, że tynki gipsowe kładzie się naprawdę niewielkimi ilościami, grubość około 25 mm. Rzadko natomiast konieczne jest kładzenie kolejnej warstwy. Bardzo często natomiast nie jest ona wymagana. Jeśli natomiast planujemy zacząć zajmować się tym zawodowo, to bez wątpienia warto zainwestować w agregat tynkarski.

Dowiedz się więcej w artykule: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/gdzie-warto-stosowac-tynk-gipsowy-porady-eksperta

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
34 ⁄ 17 =