Do góry
Budowa i remont

Tynk elewacyjny – jak kłaść, co wziąć pod uwagę

jak położyć tynk elewacyjny

Gotowe tynki elewacyjne to rozwiązanie z wszech miar warte zastosowania. Łatwość aplikacji oraz trwałość to argumenty, które przekonały już niejedną osobę do wykorzystania produktów tego typu w swoich pracach budowlanych. Jeśli zastanawiasz się jednak, jak kłaść tynki elewacyjne, tak by skutecznie spełniały swoją rolę, nie jesteś wyjątkiem. Głowi się nad tym wiele osób przeprowadzających remonty na własną rękę. Kwestię tę postanowiliśmy wyjaśnić na łamach niniejszego artykułu.

Jaki tynk elewacyjny wybrać

Na rynku istnieje wiele firm oferujących wysokiej jakości tynki elewacyjne. Jak więc nie zgubić się w takim nawale ofert? Przede wszystkim ustal, czego wymagasz od poszukiwanego produktu oraz jakie masz możliwości finansowe. Przeglądając poszczególne modele tynków elewacyjnych, zwróć największą uwagę na ich następujące parametry:

  • dedykowane podłoże;
  • walory wizualne;
  • odporność na czynniki zewnętrzne;

Jak położyć tynk elewacyjny

Zanim zaczniesz, odpowiednio przygotuj się do całego przedsięwzięcia. Dobrze jest zacząć od kwestii narzędzi. Konieczne okażą się wiadra, wiertarka z mieszadłem koszykowym (lub mieszarka), a także pace – zarówno stalowa (nierdzewna), jak i plastikowa. Nie zapomnij, iż budowlane prace tego typu wymagają sprzyjających warunków atmosferycznych. Nakładanie tynku elewacyjnego powinno przeprowadzać się w bezdeszczowej pogodzie, o temperaturze powierza z zakresu 5-25oC. Nieuwzględnienie tych reguł może skończyć się tragicznie dla całego przedsięwzięcia. Sama technika tynkowania nie jest trudna, niemniej jednak nie zaleca się wykonywania tego typu prac bez wcześniejszego treningu. Jeśli jesteś jednak gotowy na samodzielne wykonanie zadania, zastosuj się do poniższych kroków:
  • nakładaj tynk elewacyjny równomiernie za pomocą stalowej pacy;
  • jedna warstwa masy powinna mieć grubość ziarna;
  • tynk na bieżąco zacieraj przy użyciu plastikowej pacy;
  • pierwszą warstwę tynku zatrzyj ruchami kolistymi, kolejne dowolnie.

Zacieranie to ważny element prac, który pozwala nadać całości konkretny efekt wizualny. Pierwsza warstwa tynku elewacyjnego nie będzie jednak widoczna, dlatego też należy przydać jej tak zwaną „fakturę pełną” wykonując koliste ruchy pacą. Po nałożeniu kolejnej powłoki, zacieranie możesz przeprowadzić w dowolny sposób – nawet za pomocą wałka lub gąbki. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.foveotech.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jaki-tynk-wybrac-na-elewacje-porady-eksperta

Lubisz to? Podziel się!

Dodaj komentarz