Do góry
Budowa i remont

Urządzenie ogrodu wertykalnego – jak to zrobić?

Ogrody wertykalne zachwycają swoim naturalnym wyglądem i pomysłem wykonania. Występują nie tylko na ścianach wielkich budynków w mieście czy w ogrodzie, lecz również w środku domów! Jak więc urządzić ogród wertykalny zarówno w domu, jak i na zewnątrz?

 

Jakie rośliny wybrać do ogrodu wertykalnego na zewnątrz domu?

 

Wybór roślin do ogrodu wertykalnego na zewnątrz może przysporzyć wiele kłopotów. Rośliny wybrane do tego typu ogrodu powinny być odporne na zmienną pogodę i na zanieczyszczenia – wynika to z faktu, że posadzone na ścianie np. budynku są cięższe w pielęgnacji, szczególnie jeżeli pokrywają ścianę całego budynku. Punktem sadzenia tych roślin ma być ich atrakcyjny wygląd, dlatego też dobrze jest, jeżeli są to rośliny nie tylko odporne, lecz również rosnące gęsto i utrzymujące kwiaty na jak najdłuższy okres czasu. Do takiej roli najczęściej wybiera się winobluszcz trójklapowy, który dobrze rozrasta się zarówno na słońcu, jak i w cieniu.

 

Alternatywą dla winobluszczu, który rośnie z podłoża, jest tzw. zielona ściana, składająca się z roślin nie wymagających podłoża. Jest to bardzo dobry sposób na wykonanie ogrodu wertykalnego również w domu. Minusem takiego rozwiązania jest częste podlewanie i dbanie o rośliny wchodzące w skład zielonej ściany. Mimo tego jest to dobry sposób na zaoszczędzenie miejsca. Ogród w takiej formie będzie stanowić świetny dodatek do ogrodu.

 

Ogród wertykalny na ścianie domu – czy to dobry pomysł?

 

Rośliny zasadzone w każdej formie to super pomysł na izolację mieszkania oraz dodatkowe źródło tlenu. Oprócz tego, rośliny wykorzystane do budowy ogrodu wertykalnego są w stanie polepszyc jakosc powietrza wokół domu. Warto rowniez wspomniec o ich estetycznym zastosowaniu – będą one piekna ozdoba nie tylko domu, ale również całej posesji. Odpowiednio zadbane rośliny będą kwitnąć, wprawiając w zachwyt nie jedna osobe.

 

Jednak aby moc cieszyc sie pieknym i nienagannym wyglądem ogrodu wertykalnego, dobrze jest zadbać o odpowiedni system nawadniania. Wysokie konstrukcje mogą być trudne do ręcznego podlewania, dlatego idealnym pomysłem będzie zamontowanie odpowiedniego systemu, który sam będzie nawadniać rośliny.

 

Konstrukcja na balkonie lub w domu – czyli ogród we własnym mieszkaniu!

 

Nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby zamontować ogród wertykalny w domu lub na balkonie. Warto jest pamiętać o odpowiednim doborze roślin, które będą składać się na dany ogród. W domowym zaciszu sprawdza się rośliny dobrze rosnące w cieple. Aby ściana ogrodu pięknie wyglądała, warto zadbać o odpowiedni dostęp światła i powietrza. Dobrym miejscem na ustawienie małego ogrodu wertykalnego będzie przestrzeń blisko okna – naturalne światło słoneczne pomoże roślinom w rośnięciu, co złoży się na idealny wygląd ogrodu.

 

Na balkonie można ustawić tzw. kratownice. Są to drewniane lub metalowe konstrukcje, służące do ustawiania na nich donic z roślinami. Jest to super inicjatywa dla osób, które nie są w stanie zamontować systemu nawadniania. Doniczki ustawione są według uznania, a rośliny w nich zasadzone wybieramy my sami. To rozwiązanie pozwala na dowolność w kwestii wyboru typów roślin doniczkowych, które stanowić będą część ogrodu wertykalnego na balkonie.

 

Ogród wertykalny to idealny pomysł na urozmaicenie wyglądu mieszkania czy ściany domu. Piekne, zielone rosliny beda pieknie sie prezentowaly, tworzac nietypowa konstrukcje.

 

Dowiedz się więcej na https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-urzadzic-ogrod-wertykalny-poradnik-krok-po-kroku

Lubisz to? Podziel się!

Dodaj komentarz