Jak przygotować ogród na wiosnę? – Porady

Zimne miesiące za nami, a piękna pogoda i słońce pobudzają nas do wyjścia. Ogród wręcz sam się prosi o przygotowanie na nadejście wiosny. Podpowiemy jak przyszykować się na nadchodzący nowy sezon.

Jak przygotować ogród do wiosny?

Przekopywanie ogródka – Warzywniak jest wymagającą częścią ogrodu. Potrzebuje o wiele więcej pracy i uważności. Po ostatnich przymrozkach należy dokładnie przekopać swój ogród. Jest to zabieg konieczny, gdyż użyźni glebę pod warzywa. Wpierw zbierz wszystkie śmieci: reszki roślin, kamienie, zgniłe liście z poprzedniego sezonu oraz wyrwij chwasty. Następnym krokiem jest rozluźnienie gleby łopatą bądź widłami, na głębokość około 20 cm. Użyj ziemi kompostowej, rozrzuć ją równomiernie. Przyczyni się ona do poprawy struktury podłoża. Czynność tę wykonujemy, aby osiągnąć lepsze plony.

Oczyść resztę ogrodu – Starannie wygrab trawnik. Oprócz celów sprzątających, ten zabieg pobudzi źdźbła trawy do wzrostu. Pamiętaj, aby wykonywać tę czynność w miarę delikatnie, aby nie doszło do uszkodzenia podłoża. Następnym krokiem będzie oczyszczenie ogrodu po zimie z pozostałości martwych roślin z rabat i trawników. Wszystkie „śmieci” zanieś na kompost.

Nawożenie roślin (nawozy mineralne i organiczne) – Termin w jakim należy nawozić trawnik wypada od marca do października (okres wegetacji). Jednak zalecane jest, aby zrobić to już na początku, przed wiosną. Jeśli jednak wolimy zaczekać, istnieją czynniki, dzięki którym natura przypomina nam o nawożeniu, m.in.:

  • Przeważająca ilość uschniętych rośliny lub źdźbeł trawy (twarde/ drewniane)
  • Nierównomierny wzrost
  • Przebarwienia (z zasady żółte)
  • Widoczne znaki chorobowe (np. pleśń)

Strzyżenie i koszenie – Proces, który powinniśmy wykonywać systematycznie w dalszych miesiącach. Dzięki tej czynności, nasza trawa i roślinność się zagęści. Strzyżenie i koszenie to nie tylko estetyka, ale również zadbanie o zdrowie roślin. Częstotliwość z jaką powinniśmy kosić trawnik to zwykle od 7 do 10 dni, w zależności od takich czynników jak temperatura, wilgoć, itd. Trawa nie powinna być ani mokra od rosy, ani nie powinno się wykonywać tej czynności w samo południe, gdyż narażamy źdźbła na poparzenie, i tym samym zniszczenie/ osuszenie.

  • Pierwsze strzyżenie i koszenie zaraz po zasianiu wykonujemy, gdy trawnik osiągnie od 8 do 12 cm wysokości.
  • Kolejną (drugą) pielęgnację wykonujemy po 2 tygodniach i używamy środka chwastobójczego.
  • Ostatnie koszenie przypada na miesiąc – październik. Należy ściąć trawę na ok. 2 cm.
  • Zabezpiecz przed chorobami – Po cięciu pielęgnacyjnym należy użyć odpowiednich środków.

Inne przygotowania ogrodu na wiosnę

1. Jeśli posiadasz na ogrodzie oczko wodne dokładnie oczyść dno, dodatkowo pozbywając się wszystkich zgniłych resztek roślin. Pominięcie tego procesu, może spowodować rozwój glonów i ingerencję w życie wodnego świata.
2. W zależności od tego z jakiego materiału wykonane są meble ogrodowe – oczyść je z brudu. Użyj specjalistycznego detergentu do danego tworzywa. Niektóre zabrudzenia zejdę od wody pod ciśnieniem. Nie używaj tanich środków czyszczących i mydła, ponieważ pozostawiają one biały nalot.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
18 − 2 =