Oświetlenie elewacji domu parterowego – inspiracje i porady

Każdy z nas chce, by dom prezentował się nadzwyczajnie nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz.
Nic tak nie jest w stanie ozdobić elewacji i otoczenia jak wyrafinowana gra świateł. Stwórzmy zatem niebagatelny klimat wokół naszego miejsca zamieszkania. Oto wskazówki, które pomogą wyróżnić dom i ogród na tle innych.

Na co zwrócić uwagę przy planowaniu oświetlenia elewacji domu?

Pierwszym aspektem jest dokładne przeanalizowanie struktury architektonicznej domu oraz ogrodu. Zastanówmy się, które elementy chcielibyśmy wyeksponować. Najczęściej wybiera się fragmenty najbardziej rzucające się w oczy, takie jak:

  • schody
  • garaż
  • droga prowadząca do domu
  • furtka
  • podjazd
  • drzwi wejściowe
  • taras

Warto także zwrócić uwagę na ciekawe elementy znajdujące się w naszym ogrodzie, czyli drzewa, krzewy, altany, czy basen. Oświetlenie zewnętrzne domu jednorodzinnego nie tylko spełnia funkcję
dekoracyjną, ale również zapewnia nam bezpieczeństwo przy przemieszczaniu się po zmroku.

Jak wybrać odpowiednie lampy do oświetlenia elewacji?

Przy wyborze lamp na elewację musimy zwrócić uwagę na kilka czynników. Pierwszy z nich to odpowiednia moc produktu. Zbyt słabe światło nie będzie spełniało funkcji praktycznej, natomiast zbyt mocne odwróci uwagę od innych elementów, które chcemy wyeksponować. Istotny jest także tzw. współczynnik IP, który odnosi się do szczelności lampy. Powinna posiadać odpowiednie zabezpieczenie przed wodą, piaskiem, czy wilgocią. Im wyższy indeks IP, tym lepiej chroni lampy przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. Zwróćmy także uwagę, by lampy były energooszczędne. Pozwoli nam to uniknąć zbędnych wydatków, gdy planujemy doświetlenie różnych części domu. Przy schodach i drzwiach dobrze sprawdzą się tak zwane lampy czujnikowe, które zapalają się tylko w razie potrzeby. Mamy do wyboru lampy z detektorem ruchu bądź modele, które automatycznie włączają się wraz z zapadnięciem zmierzchu.

Pomysły aranżacyjne na oświetlenie domu z zewnątrz

Gdy już zdecydowaliśmy, które elementy naszego domu chcemy zaakcentować, a także wybraliśmy odpowiednie lampy, zastanówmy się nad jak najlepszym wykorzystaniem ich walorów estetycznych. Do dekoracji naszej elewacji znakomicie sprawdzą się kinkiety, dzięki którym wyczarujemy niesamowite efekty świetlne. Możemy je wykorzystać do ozdabiania fasady, a także poszczególnych elementów tarasu czy ogrodu. Gdy posiadamy altanę, udekorujmy ją oryginalnymi lampami. Drzewa i krzewy zaakcentujmy np. kolorowym źródłem światła. Planując doświetlanie schodów, wykorzystamy nie tylko górne światło główne. Zamontujmy przy każdym stopniu boczne lampki typu led, które świetnie je wyeksponują. Ciekawym i niebanalnym rozwiązaniem jest także oświetlenie elewacji od dołu, które zwróci uwagę na interesujący detal architektoniczny budynku. Możemy także ukryć źródło światła i zaakcentować jedynie jego fragment, by skoncentrować się tylko na poszczególnym elemencie. Warto wykorzystać ten zabieg, np. przy doświetlaniu ogrodzenia, oczka wodnego, roślin na tarasie, czy ławek.

Oświetlenie elewacji domu parterowego to doskonałe rozwiązanie, by wyczarować wokół naszego domu oryginalne i nietuzinkowe otoczenie. Dzięki energooszczędnym i praktycznym lampom wykreujemy estetyczną i funkcjonalną przestrzeń domowa. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/6-pomyslow-na-oswietlenie-elewacji-domu-parterowego

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
29 − 21 =