Do góry
Budowa i remont

Drewno elewacyjne- ponadczasowy hit czy chwilowa moda?

wytrzymałe drewno elewacyjne

Drewno elewacyjne lub inaczej deski elewacyjne to prawdziwy hit we współczesnym świecie architektonicznym. Wielu projektantów stosuje tego typu ozdobniki do pokrycia elewacji. Trzeba przyznać, że jest to rozwiązanie niecodziennie i z pewnością nietuzinkowe. Warto jednak podkreślić, że taka metoda pokrycia zewnętrznych ścian domu ma wiele zalet, do których zaliczyć można odporność na trudne warunki atmosferyczne oraz stosunkowo niską cenę do jakości surowca.

Jak układać deski elewacyjne?

Takie deski mogą być pokryte pionowo, poziomo lub pod różnymi kątami. Warto podkreślić, że drewno to wysoce pracujący materiał, co czyni go elastycznym pod wpływem wilgoci. To bardzo ważne podczas kładzenia ich na ścianie. Nie należy montażu dokonywać ściśle. Konieczne jest pozostawienie kilku milimetrów odstępu, aby deska w razie zwiększenia swojej objętości, nie zniszczyła sąsiadującej deski. Materiały powinny zostać ułożone tak, aby nie były podatne na wilgoć. Nie można zapomnieć również o tym, iż deski muszą być również zabezpieczone przed rozbryzgującą się wodą na gruncie. W tym celu stosuje się cokół o wysokości 30 cm. Warto korzystać z rad architekta.

jak zabezpieczyć drewno elewacyjne

Fragmenty lub całość elewacji

Stosowanie desek elewacyjnych umożliwia ułożenie ich na wiele sposobów. Niektórzy architekci projektują całe elewacje, aby cieszyły się one praktycznością i nowoczesnością. Inni z kolei umieszczają drewno elewacyjne jedynie na poszczególnych elementach domu, który przypomina bryłę geometryczną. To ciekawe rozwiązanie, zwłaszcza wtedy, kiedy drewnu towarzyszy ciekawy kolor.

Płyta czy deski?

Drewno, które umieszczane jest na elewacji, może mieć wiele ciekawych formatów. Wyróżnić można tutaj wieloformatowe płyty fornirowane, deski, gont, skończywszy na profilach elewacyjnych. Ci ciekawe, tworzyć można z nich wiele ciekawych wzorów, które nachodzą na siebie i współgrają ze sobą. Warto pamiętać, że niektóre profile mogą być kładzione tylko pionowo lub tylko poziomo ze względu na gabaryty. Płyty dodatkowo różnią się od siebie gabarytami. Najdłuższe deski mogą mieć nawet 6 metrów!

Jak wybrać najlepsze drewno an elewację?

Egzotyczne, czy może krajowe? Architekci mają na ten temat odmienne zdania. Jedni uważają, że elewacje z drewna egzotycznego nie wpisują się w polski krajobraz, inni natomiast sądzą, że nie ma w tym przypadku dysonansu. W Polsce jednak stosuje się najczęściej drewno polskie po obróbce termicznej, czyli tak zwaną termososnę i termoświerk odporny na warunki atmosferyczne oraz wilgoć.

Szukając informacji na temat drewna elewacyjnego warto zajrzeć do tego poradnika: https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-konserwowac-drewno-elewacyjne-porady-eksperta

Lubisz to? Podziel się!

Dodaj komentarz