Do góry
Budowa i remont

W jaki sposób powinno się olejować drewno dębowe?

Drewno dębowe jest niezwykle cenione w Polsce i nie ma w tym w gruncie rzeczy nic dziwnego. Charakteryzuje się ono bowiem niezwykłą trwałością, wytrzymałością oraz eleganckim wyglądem. Niemniej jednak choć jest w stanie ono wytrzymać wiele, nie powinno się go pozostawiać bez odpowiedniego zabezpieczenia. Istotne jest jego regularne olejowanie, przy pomocy odpowiednich olejów. Jakich?

Jaki olej może posłużyć do olejowania drewna dębowego?

Olejowanie drewna dębowego musi być wykonywane przy użyciu odpowiednich olei, a jest ich w gruncie rzeczy kilka. Można korzystać z praktycznie wszystkich olejów roślinnych, przykładowo z kokosowego, lnianego lub rzepakowego. Takie oleje dobrze sprawdzają się wtedy, gdy chcemy zabezpieczyć powierzchnię drewna wewnątrz jakiegoś pomieszczenia, a samo drewno nie jest przez nas przesadnie użytkowane na co dzień. Niektóre z elementów dębowych, przykładowo meble lub jakieś altanki, są narażone na trudniejsze warunki, w tym także na oddziaływanie wilgoci. W takiej sytuacji najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z bardziej profesjonalnych środków, które bez trudu można zakupić między innymi w sklepach budowlanych.

Jak przygotować się do olejowania drewna dębowego?

Aby móc zacząć olejować takie drewno i postępować zgodnie z pewnymi wymaganiami, na samym początku trzeba po prostu przygotować powierzchnię. Jak? Drewno powinno zostać dobrze wyczyszczone, między innymi z różnego rodzaju zanieczyszczeń lub tłustych plam. Jeśli zabrudzenia są naprawdę spore, a drewno jest dość mocno zużyte, wówczas można delikatnie przetrzeć je benzyną ekstrakcyjną, a następnie poczekać na wyschnięcie.

Sama powierzchnia drewna koniecznie musi zostać przeszlifowana, aby pory drewna mogły się otworzyć i ułatwić wnikanie oleju. Do takiego szlifowania można użyć papieru ściernego o nieco większej gramaturze. Następnie konieczne jest odpylenie powierzchni, oczyszczając wszystko szczotką lub też przecierając wilgotną szmatką drewno.

Samo nakładanie oleju, można wykonać przy pomocy pędzla lub miękkiej oraz czystej ścierki. Olej powinno nakładać się w odpowiedni sposób, wzdłuż słojów. Olej musi być pozostawiony na powierzchni przez odpowiednią ilość czasu, zaleconą na opakowaniu przez producenta. Wówczas ma on szansę na wniknięcie w głąb drewna. Po upłynięciu odpowiedniej ilości czasu, trzeba zebrać nadmiar drewna z powierzchni, ręcznikiem papierowym i odczekać tyle, ile zaleca producent. Później należy powtórzyć cały proces, nakładając kolejną warstwę oleju i odsączając powierzchnię. Cały proces powinno się powtarzać aż do momentu, aż nie uzyskamy odpowiedniego efektu. Zazwyczaj minimalną ilością warstw, są 2. Natomiast w przypadku olejowania podłóg czy też mebli ogrodowych, może być ich o wiele więcej.

Jak zabezpieczyć drewno dębowe na lata? Nie da się tak naprawdę uzyskać tego efektu olejując drewno raz w całym życiu. Trzeba powtarzać to regularnie a jeśli drewno jest narażone na jakieś trudne warunki, wówczas najlepiej robić to raz w roku.

Jakich błędów należy unikać podczas olejowania drewna? Przede wszystkim zaszkodzić nam może zły wybór oleju, nałożenie jego zbyt grubej warstwy albo szczędzenie przesadne na oleju. Często z pośpiechu nie trzymamy się również zaleceń producenta, przez co końcowy efekt może odbiegać od naszych ogólnych oczekiwań. Warto zatem każdy etap wykonywać starannie biorąc pod uwagę również to, że pracy tej nie wykonujemy aż tak często i możemy mimo wszystko poświęcić na nią nieco więcej naszego wolnego czasu.

Dowiedz się więcej na https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-olejowac-drewno-debowe-porady-eksperta

Lubisz to? Podziel się!

Dodaj komentarz