Klejone drewno – impregnacja

Impregnowanie drewna klejonego można przeprowadzić na trzy różne sposoby. Proces ten w zasadzie nie różni się od zabezpieczania drewna litego. Najczęściej używa się specjalnego preparatu oraz wałka lub pędzla. Alternatywnym rozwiązaniem jest zanurzanie elementów drewnianych w środku impregnującym lub skorzystanie z metody ciśnieniowej.

Drewno klejone impregnacja na własną rękę

Klejone drewno jest solidnym materiałem budowlanym o szerokim zastosowaniu. Dzięki nowoczesnej metodzie produkcji powstające z niego elementy konstrukcyjne są bardzo wytrzymałe. Mimo to potrzebują dodatkowego zabezpieczenia. Nie tylko przez wilgocią czy promieniowaniem słonecznym, ale również insektami i grzybami. Jeżeli w swoim domu czy ogrodzie posiada się drewno klejone impregnacja jest procesem, który należy powtarzać regularnie. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się metodę powierzchniową. Polega ona na pomalowaniu drewna przy użyciu pędzla i odpowiedniego preparatu. To najłatwiejszy i najtańszy sposób. Niestety tak zaaplikowany impregnat nie wchłania się zbyt głęboko, zabezpieczając klejone drewno na góra dwa, trzy lata. Po tym czasie konieczne jest jego ponowne zaimpregnowanie. Nieco trwalsze efekty daje metoda zanurzeniowa. Jest ona jednak dosyć skomplikowana do zorganizowania. Potrzebny jest sporych rozmiarów zbiornik bądź głęboki dół wyłożony specjalną folią. Poza tym w przypadku dużych elementów konstrukcyjnych jest to najczęściej nie do zrobienia w warunkach domowych.

Drewno klejone impregnowane ciśnieniowo

Impregnacja ciśnieniowa zabezpiecza drewno klejone nawet na dwie dekady. W specjalnych komorach próżniowo-ciśnieniowych środek impregnujący wtłaczany jest w głębokie warstwy drewna. Dzięki temu preparat nie ściera się, lepiej zabezpieczając nie tylko powierzchnię, ale również strukturę całego drewnianego elementu. Drewno klejone impregnowane ciśnieniowo jest wykorzystywane do wykonania dużych części konstrukcyjnych, na przykład więźby dachowej. W takim wypadku opłaca się zamówić materiał wcześniej zaimpregnowany. Oszczędza się w ten sposób czas, ale także inwestuje w przynajmniej kilkanaście lat spokoju o stan drewnianej konstrukcji. Drewno klejone impregnowane to też najlepsze rozwiązanie w przypadku elementów, do których dostęp będzie ograniczony po zakończeniu budowy. Zmniejszona do minimum wilgotność oraz wyciśnięcie powietrza w komorze próżniowo-ciśnieniowej sprawiają, że drewno staje się odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz niszczący wpływ grzybów i niektórych owadów.

Więcej przydatnych informacji na temat drewna klejonego znajdziecie w poradniku pod adresem: https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-skutecznie-zabezpieczyc-drewno-klejone

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
2 + 27 =