Czym jest styl wabi- sabi. Jak zaaranżowań wnętrze w stylu wabi- sabi

Styl wabi- sabi pochodzi od japońskiej filozofii o tej samej nazwie, która narodziła się ponad 600 lat temu. Tłumacząc na język polski słowo wabi oznacza prostotę, a sabi- piękno, które wywodzi się z przemijającego czasu. Podkreśla i eksponuje się w nim wszelkie niedoskonałości powstałe z upływem czasu, docenia się naturalność i autentyczność. Takie użycie elementów które w pewien sposób nie są w stanie idealnym ma pokazać, że nawet one mogą prezentować się pięknie co ma podświadomie pomóc nam w poradzeniu sobie z własnymi kompleksami. Dążąc do perfekcji na każdej płaszczyźnie naszego życia styl ten jest na to odpowiedzią sugerującą powrót do miejsc autentycznych, niedoskonałych, w których możemy czuć się sobą.

Jak urządzić wnętrze w stylu wabi- sabi

Tworząc wnętrze w tym stylu warto aranżację zacząć od przemyślenia wyglądu ścian i parkietu, gdyż taka aranżacja wyglądałaby niezwykle niespójnie w połączeniu z nieodpowiednimi kolorami na ścianie. Wabi- sabi szczególnie zwraca uwagę na przemijanie czasu i nieuniknione starzenie się dlatego nie musimy zakrywać i gipsować ewentualnych braków na ścianie, wszelka odpadająca farba doda więcej uroku niż zbędne dekoracje co niezwykle ułatwia pracę osobom wprowadzającym się do starej kamienicy. Nie chcąc decydować się na tak stanowczy krok w tworzeniu pomieszczenia warto chociaż rozważyć postawienie na wykorzystanie starych okien. Podłoga jest także kluczowym elementem. Najlepiej sprawdzi się użycie długich drewnianych lub bielonych desek. Warto by parkiet także miał już widoczne ślady użytkowania, a nie prezentował się jak świeżo wymienione panele. Świetnie wyglądać będą także podłogi stworzone z kamienia. W takiej aranżacji trzeba oczywiście odpuścić sobie kolorowe, puchate dywany.

Jak urządzić wnętrze w stylu wabi- sabi

Wnętrza aranżowane stylem wabi- sabi charakteryzują się prostotą, skromnością, minimalizmem bez zbędnych dodatków czy ozdobników. Główną rolę odgrywają materiały naturalne lub takie które w jakiś sposób łączą się w naturą. Wykorzystuje się też meble starsze, z historią lub nawet mające dla nas wartość sentymentalną co wprowadzi nas w nostalgiczny nastrój i pozwoli poczuć się naprawdę bezpiecznie. Materiały jakie sprawdzą się w tym wnętrzu to:

– kamień,
– drewno,
– skóra,
– wełna,
– len,
– wiklina

W kwestii kolorów należy ograniczyć się do odcieni takich jak głębokie szarości czy błękity, kolory ziemi i pastele. Można zastosować je oddzielnie, skupiając się na wybranym przez nas kolorze lub połączyć je harmonijnie ze sobą tworząc kontrasty.

Meble wykorzystywane w tych aranżacjach powinny być stare lub na takie wyglądać. Najlepiej wykorzystać stare meble odkupione od kogoś lub znalezione na strychu. Warto także spróbować odświeżyć stare, zniszczone meble i nadać im drugiego życia. Bardzo ważną rolę w takiej aranżacji odgrywają elementy ceramiczne. Wyeksponowane sprawią wrażenie niezwykle cennej pamiątki przekazywanej z pokolenia na pokolenie co podkreśli wagę i piękno starych przedmiotów.

Więcej dowiesz się z poradnika na https://www.magnatfarby.pl/pl/ekspert-radzi/styl-wabi-sabi-wnetrze-w-kilku-krokach

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
27 × 24 =