Do góry
Budownictwo

Nowoczesne wnętrza – styl skandynawski

nowoczesne wnętrza Nowoczesne wnętrza przyjmują wiele postaci, jednak jedną z popularniejszych opcji jest styl skandynawski cechujący się oszczędnością formy, jasną paletą barw oraz zastosowaniem naturalnych materiałów. Estetyka ta, poza niewątpliwymi walorami wizualnymi, posiada też szereg innych zalet. Jest ponadczasowa, uniwersalna i niezwykle funkcjonalna, a przy tym wnętrza w bieli i drewnie są niezwykle przytulne.

Wystój wnętrz – biel i drewno

Styl skandynawski lubuje się w jasnych barwach, które wprowadzają do wnętrz dodatkowe światło. Nic jednak dziwnego, wszak rejon, z którego się wywodzi od zawsze cierpiał na deficyt słońca, który mieszkańcy próbowali sobie rekompensować na różne sposoby. Warto tu jednak podkreślić, że wbrew pojawiającym się dość często opiniom, biel wcale nie musi być nudna. Kolor ten posiada bowiem wiele odcieni, dzięki czemu, odpowiednio nimi manipulując, można osiągnąć naprawdę ciekawy efekt. Co więcej, barwę tę można z powodzeniem łączyć z innymi promowanymi przez styl skandynawski kolorami, w tym szarościami, błękitem, czy beżami. Dodatkowo, aby ocieplić nieco klimat mieszkania, warto wprowadzić do niego drewniane elementy. Tym bardziej, że tak naprawdę w tej estetyce są one nieodzowne.

Wnętrza w drewnie

Styl skandynawski to przede wszystkim naturalne materiały, a więc metal, ceramika, kamień i właśnie drewno. Nic, nawet najlepiej wykonana imitacja nie jest tu w stanie zastąpić oryginału. Jeśli chodzi o elementy drewniane, to w tym wypadku mamy naprawdę szerokie pole do popisu. Poza rzeczami oczywistymi, takimi, jak podłoga oraz meble, warto zastanowić się nad wprowadzeniem jakichś dodatkowych, ciekawych aranżacyjnie detali. Godną polecenia propozycją będzie bez wątpienia ściana lub jej fragment z drewna. Taki szczegół nie tylko ociepli wnętrze (dosłownie i w przenośni), ale również nada mu niepowtarzalnego charakteru podkreślając jego związek z naturą. Zanim jednak zdecydujemy się na taki element w naszym mieszkaniu, dobrze jest przyswoić sobie kilka zasad. Przede wszystkim, wybierając drewno najlepiej zdecydować się na jakąś lokalnie rosnącą odmianę. Wybór taki będzie nie tylko zgodny z założeniami stylu skandynawskiego , ale i ekologiczny. Ponadto nie ma co przesadzać z kolorystyką. Najlepszym wyborem będzie drewno w naturalnym kolorze, zabezpieczone jedynie olejem, ewentualnie bezbarwnym lakierem, co doskonale podkreśli usłojenie i naturalne piękno surowca. Ewentualnie, jeżeli wolimy jednak nieco mocniejsze kolory, można zdecydować się na bejcę lub farbę białą, w wydaniu kryjącym lub z przetarciami w stylu shabby chic. Po więcej warto udać się do poradnika: https://www.vidaron.pl/poradnik/wnetrza-w-bieli-i-drewnie-najlepsze-inspiracje
Lubisz to? Podziel się!

Dodaj komentarz