Do góry
Budownictwo

Twój własny kawałek lasu

leśny ogród

U większości ludzi myśl o spacerze w lesie budzi pozytywne skojarzenia. Oczami wyobraźni widzimy dużo zieleni, myślimy o świeżym i czystym, pachnącym runem leśnym powietrzu, słyszymy śpiew ptaków. A jakby tak mieć ten klimat na wyciągnięcie ręki, tuż za własnym oknem? To możliwe i wykonalne dla każdego! Dziś chcemy Ci zaproponować aranżację ogrodu w leśnym stylu.

Ogród w leśnym stylu

Jeśli masz dużo przestrzeni, możesz pozwolić sobie na posadzenie drzew, a wtedy warto zdecydować się na sosnę – jej zapach bardzo kojarzy się z lasem, a zimą będzie gotową dekoracją świąteczną – wystarczy ubrać ją w lampki choinkowe. Do wyboru jest wiele gatunków, najczęściej sadzi się sosnę pospolitą, ale równie dobrze sprawdzi się w ogrodzie sosna górska (kosodrzewina) czy sosna czarna. W ramach tych gatunków istnieje szereg odmian, osiągających różne wysokości, łatwo więc można dobrać do swojego ogrodu najodpowiedniejszą roślinę. Nasza sosna nabierze bardziej leśnego charakteru, gdy posadzimy pod nią niskie krzewinki – wizualnie będą przywodzić na myśl runo leśne, a dodatkowo spełnią funkcję praktyczną – osłonią wrażliwe, a często wychodzące ponad powierzchnię ziemi korzenie sosny. Co poza drzewami kojarzy Ci się z leśną florą? Bo nam paprocie! To chyba nieodłączny element leśnego krajobrazu w Polsce. A dobra wiadomość jest taka, że można je hodować również w przydomowym ogrodzie. Ważne jest tylko, żeby zapewnić im zacienione miejsce. Najpopularniejsze ogrodowe odmiany to: długosz królewski (Osmunda regalis), pióropusznik strusi (Matteuccia struthiopteris) i nerecznica samcza (Dryopteris filix-mas).

Leśną roślinność i żywiczny zapach już mamy, a co ze śpiewem ptaków? To też da się zrobić! Jeśli zainstalujesz w swoim ogrodzie dobrze usytuowane i smakowicie zaopatrywane karmniki dla ptaków, szybko będziesz stale gościć w nim skrzydlatych przyjaciół, którzy odwdzięczą Ci się pięknym śpiewem. Przez dobre usytuowanie rozumiemy umieszczenie karmników na tyle wysoko, by nie miały do nich dostępu koty (nawet te całkowicie udomowione polują na ptaki), a smakowite (i zdrowe) kąski to dla ptaków przede wszystkim ziarna (nigdy chleb!) i słonina – radzimy tu jednak doczytać czym dokładnie karmić te zwierzęta, aby im nie zaszkodzić.

Dekoracje z drewna

Świetnym uzupełnieniem aranżacji ogrodu, budującym leśny klimat, są drewniane dekoracje i wyposażenie. Obecnie bez problemu można nabyć różnej wielkości drewniane imitacje grzybów, wykonane tak starannie i realistycznie, że po umieszczeniu w ogrodzie nie będą wyglądać jak słynne i – nie ukrywajmy tego – szpetne krasnale, lecz prawie jak prawdziwe grzyby. Można pokusić się o całą „infrastrukturę” ogrodową w drewnie – jeśli zamiast plastikowych krzeseł i stolika postawisz drewniane ławy z charakterystycznym zadaszeniem – Twój prywatny las nabierze jeszcze większej autentyczności. Dodając do tego drewnianą huśtawkę ogrodową stworzysz perfekcyjny kącik wypoczynkowy – leśny, ekologiczny i harmonijnie wkomponowany w otoczenie.

Więcej informacji na temat ogrodu w leśnym stylu znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Vidaron: https://www.vidaron.pl/poradnik/ogrod-w-stylu-lesnym-wazna-rola-dekoracyjna-drewna

 

Lubisz to? Podziel się!

Dodaj komentarz