Tuje w roli żywopłotu- podstawowa wiedza i najważniejsze informacje o iglakach

Żywotniki, czyli popularne Tuje. Prosty sposób na odrobinę prywatności we własnym ogrodzie. Dowiedz się jak dbać o te popularne iglaki ogrodowe.

Skąd taka popularność tui wśród iglaków ogrodowych? Gdzie dostać sadzonki, oraz dlaczego warto wybrać tuje.

Tuje zyskały ogromną popularność w polskich ogrodach przede wszystkim ze względu na stosunkowo łatwą pielęgnację i unikalny wygląd. Sadzonki są łatwo dostępne we wszystkich sklepach ogrodniczych, a nawet marketach budowlanych Nie są one tak wymagające, jak inne ozdobne iglaki. Szybko pną się w górę, więc sprawdzają się świetnie w roli żywopłotu, ale też jako pojedyncze drzewka. Pozwala to odgrodzić nasz ogród, jak i taras od świata, co zdecydowanie zwiększa nasz komfort. By tuje spełniały jednak swoje zalety, musimy zadbać o nie już na samym początku.

Jak i co ile sadzić tuje?

  • Żywotniki mimo wielu odmian mają w większości wspólne wymagania. Przede wszystkim powinny rosnąć w miejscu nasłonecznionym lub półcieniu. Mimo to tuja jest odporna na mróz.
  • Kolejna kwestia to gleba, która w przypadku tui powinna być żyzna, wapienna i spulchniona- przepuszczalna. Nie jest to jednak konieczność, tuje bardzo łatwo przystosowują się do podłoża.
  • W przypadku żywopłotu tuje powinny być sadzone w odstępach półmetrowych zarówno między sobą, jak i od ogrodzenia. Ich wzrost maksymalny musimy utrzymywać na wysokości 2- 2,5 metra.
  • Sadzić tuje możemy przez cały sezon wegetacyjny, czyli od wczesnej wiosny, aż do jesieni. Ważne, by zdążyć przez pierwszymi przymrozkami.

Podstawowa pielęgnacja tui ogrodowych. Jaki nawozić i podlewać iglaki?

NAWÓZ
W zależności od pory roku nawóz powinien mieć inny skład. Warto zaopatrzyć się w niego w specjalistycznych sklepach z chemią ogrodniczą. Kombinowanie z nawozami naturalnymi niestety może źle się skończyć dla naszych drzewek.

NAWADNIANIE
W przypadku roślin zimozielonych podlewanie powinno być stosowane, przez cały rok. Wilgotność gleby jest bardzo istotnym czynnikiem, dlatego należy robić to obficie, ale nie codziennie. Pamiętajmy, by podlewać je bezpośrednio przy glebie. Oblewanie gałęzi może doprowadzić do uszkodzeń i rozwoju chorób.

KORA
Kora emanuje pięknym zapachem, wygląda estetycznie i dzięki temu jest popularnym elementem w ogrodnictwie ozdobnym. Dodatkowo pozwala zachować wilgoć w glebie i zapobiega rozwojowi chwastów. Dobrze jest podsypać tuje warstwą kory średnio raz na rok.

Co robić, jeśli tuje usychają, gałązki stały się czarne lub klejące? Jak ratować tuje.

Przy zachowaniu odpowiedniej pielęgnacji, tuje są odporne na choroby. Należy jednak obserwować gałązki, ponieważ choroby z jednego drzewka bardzo szybko rozprzestrzeniają się na pozostałe iglaki. Jeśli to dopiero początek choroby- można uciąć zniszczone fragmenty. W poważniejszych przypadkach najlepiej udać się do specjalisty, który dobierze specyfik do oprysku tui.

Iglaki łatwe w uprawie

Teraz wydawać się może, że tuje to ogrom pracy. Nie jest to jednak prawda, te iglaki są naprawdę bardzo mało wymagające, a bardzo efektywne. Istnieje masa odmian i gatunków, warto wybrać taki, który odnajdzie się w naszym ogrodzie najlepiej.

https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-sadzic-i-pielegnowac-iglaki-w-ogrodzie-i-na-tarasie-porady-eksperta

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
24 − 10 =