Szkodliwe substancje w Twoim domu

Powietrze w Twoim domu jest o 60% bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz. Na jakość powietrza w naszym otoczeniu nie wpływają spaliny z samochodów ani dymy z fabrycznych kominów. Bardzo wiele produktów znajdujących się w naszych mieszkaniach stopniowo uwalnia szkodliwe substancje. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Toulen

Toulen to bezbarwna ciecz o przyjemnym, intensywnym zapachu. Znajduje się w farbach, klejach do podłóg, zaprawach hydraulicznych, środkach do usuwania klejów i taśm oraz do odtłuszczania powierzchni. Toulen jest wysoce łatwopalny, jego wysokie stężenie może powodować zawroty głowy, podrażnienia skóry oraz uczucie senności. Długotrwała ekspozycja na wysokie stężenie toulenu przyczynia się do uszkodzeń płuc.

Formaldehyd

Formaldehyd jest substancją bardzo powszechnie występującą w naszym otoczeniu. Jest wykorzystywany do produkcji opakowań papierowych, papierowych ręczników oraz serwetek. Znajduje się także w płytach wiórowych, sklejkach, tekstyliach i detergentach. Wysokie stężenie tej substancji w powietrzu może powodować podrażnienia gardła, nosa oraz jamy ustnej.

Więcej informacji na temat tej substancji, a także o sposobach obniżenia jej stężenia można znaleźć w poradniku zatytułowanym Formaldehyd a nasze samopoczucie, marki Magnat.

Benzen

Krótkotrwały kontakt z benzenem może spowodować podrażnienie oczu, senność, zawroty i bóle głowy. Substancja ta jest wykorzystywana do syntezy tworzyw sztucznych, żywic, włókien syntetycznych oraz detergentów. Znajduje się także w dymie tytoniowym, spalinach samochodowych oraz klejach, farbach i woskach meblarskich.

Ksyleny

Ksyleny znajdują się w materiałach drukarskich, gumie, produktach skórzanych i malarskich oraz dymie tytoniowym. Charakteryzuje się wysoką temperaturą wrzenia i małą lotnością, a więc nie jest tak bardzo niebezpieczny jak np. benzen i toulen. Jednak długotrwałe narażenie na jego opary może powodować podrażnienia jamy ustnej i gardła, a także bóle i zawroty głowy.

Powietrze, które nas otacza pełne jest szkodliwych substancji. Na szczęście możemy poprawić jakość powietrza w naszych mieszkaniach. Jednym ze sposobów (polecanym przez NASA) jest hodowla roślin doniczkowych. Gatunki, które najlepiej filtrują powietrze to: dracena wonna, dracena odwrócona, bluszcz pospolity oraz chryzantema wielkokwiatowa.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
6 + 12 =