Do góry
Budownictwo

Rozwiązania dla energii słonecznej w domu

W gospodarstwach domowych z powodzeniem można wykorzystywać energię słoneczną. Współczesna technologia jest na tyle zaawansowana i przystępna finansowo, że każdy z nas może pozwolić sobie na zainwestowanie w instalację fotowoltaiczną. Takie instalacje oparte są o specjalne panele fotowoltaiczne. Tego typu panele są wyposażone w specjalne soczewki. Mają one najczęściej określoną wielkość i ustaloną z góry liczbę soczewek. Soczewki są samoczynne i aktywnie poszukują promieni słonecznych.

W ten sposób panele fotowoltaiczne zbierają energię słoneczną, która jest później magazynowana w ich wnętrzu. Kolejnym etapem jest zaś jej transport i późniejsza konwersja w energię cieplną lub świetlną. Tego typu technologia nie dość, że jest atrakcyjna ze względów stricte ekologicznych to jeszcze posiada wiele zalet powiązanych ze względami finansowymi. Oczywiście na samym początku musimy się liczyć z tym, że będzie trzeba zainwestować w taką instalację. Wiąże się to najczęściej z dość dużym wydatkiem, ale na szczęście polskie prawo pozwala na refundację części inwestycji. Po tej refundacji koszta są znacznie przystępniejsze.

Dowiedz się więcej o praktycznym zastosowaniu fotowoltaiki.

Rzeczywiste zalety

Tego typu energia jak wspomniano wcześniej daje korzyści stricte ekologiczne, ale to co najbardziej interesuje właścicieli domów i gospodarstw to korzyści finansowe. Tutaj również panele fotowoltaiczne mają wiele do powiedzenia.

Po pierwsze, dzięki nim mamy dostęp do darmowej energii. Po drugie, tę energię możemy spożytkować na różne sposoby. Bardzo atrakcyjne w przypadku paneli fotowoltaicznych jest to, że mogą one długo magazynować energię. To zaś powoduje, że jest to rozwiązanie długoterminowe i efektywne na dłuższą metę. Nie musimy wszak przejmować się, że w pochmurny dzień nie będziemy mieć energii aby podgrzać wodę. Nowoczesne instalacje są w stanie ją efektywnie magazynować. Krótko mówiąc, te wszystkie aspekty sprawiają, że możemy obniżyć nasze wydatki na elektryczność oraz paliwa. To zaś jest pokaźną zachętą do spróbowania.

Lubisz to? Podziel się!

1 komentarz dotychczas. Nie krępuj się dołączyć do konwersacji.

  1. Hiroko 23 października 2015 at 18:11 - Reply

    Shinobi pisze:Witam,Do autora aytrkułu/wpisu:Jeżeli opisujemy zapotrzebowanie na ciepło dla domu, to opisujemy go za pomocą jednostki mocy Waty. To daje nam chwilowe zapotrzebowanie, ktf3re musimy dostarczyc, aby zapewnić zadane (oczekiwane) warunki. Jednakże jeżeli zdecydujemy się podać jednostkę energii (kWh), to musimy podać przez jaki okres czasu została ona zużyta, np. przez rok i wtedy możemy policzyć, że za każdy metr kwadratowy domu rocznie zapłacimy (zakładając 1kWh=60groszy):15kWh*0,6zł/kWh=9zł (na rok za JEDEN metr kwadratowy).

Dodaj komentarz