Renowacja starych mebli – poradnik

Odnawianie starych mebli przybiera różne formy. Czasami wystarczy oczyścić ich powierzchnię z drobnych zanieczyszczeń, a następnie pokryć nową warstwą oleju czy lakieru. Jeżeli były zaniedbywane latami, konieczne może być wcześniejsze użycie papieru ściernego lub elektrycznej szlifierki. Do renowacji warto podejść odpowiedzialnie i na spokojnie przeprowadzić kolejne etapy odnawiania mebli. Tak zabezpieczone odwdzięczą się pięknym wyglądem i wytrzymałością na dłużej.

Jak konserwować meble drewniane?

Pierwszym zadaniem stojącym przed renowatorem amatorem jest ocena stanu powierzchni mebla. Głębokie bruzdy czy braki należy wypełnić specjalną masą szpachlową do drewna. Z niewielkimi rysami na dobrą sprawę poradziłby sobie wosk, ale w przypadku gruntownej renowacji najlepiej wyrównać takie niedoskonałości papierem ściernym, drobno lub gruboziarnistym w zależności od potrzeb. Jak konserwować meble drewniane, które zostały w ten sposób przygotowane? Kolejnym zadaniem jest zmatowienie powierzchni. Wymaga ona odkurzenia bądź przetarcia. Nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia mogą bowiem zniweczyć efekt malowania. Poza tym do nieprawidłowo przygotowanej powierzchni preparaty pielęgnacyjne i konserwujące nie przylegają tak skutecznie, co może skutkować ich szybszym łuszczeniem lub odpryskiwaniem. Warto zatem wiedzieć nie tylko, czym konserwować meble drewniane, ale również jak je odpowiednio do malowania przygotować.

Czym konserwować meble drewniane?

Zdania są na ten temat podzielone. Poszczególne produkty do malowania powierzchni drewnianych dają bowiem odmienne rezultaty. We współczesnych wnętrzach chętnie stosuje się błyszczące elementy wyposażenia. Meble drewniane w tym celu najlepiej pomalować lakierem, ewentualnie bejcą, jeżeli chce się dodatkowo zmienić ich kolor. Taki zabieg nie daje jednak trwałych efektów, ponieważ preparaty osadzają się na zewnętrznej powierzchni drewna. Lakierowanie trzeba zatem regularnie powtarzać, częściej w przypadku intensywnie użytkowanych elementów wyposażenia. Podobnie rzecz ma się przy meblach pokrytych woskiem. Pomaga on co prawda na bieżąco usuwać niewielkie rysy, ale wymaga systematycznego nakładania kolejnych warstw produktu. Jeżeli ktoś nie chce co chwilę przypominać sobie, jak konserwować meble woskowane, rozwiązaniem może być dla niego olejowanie. Powierzchnia pokryta olejem jest skuteczniej zabezpieczona przed wilgocią i wysokimi temperaturami. Na uwagę zasługuje też szeroki asortyment farb do malowania mebli, począwszy od popularnych emalii akrylowych, aż po bezpieczne dla dzieci farby kredowe. Więcej informacji na temat renowacji drewnianych mebli znajdziecie w tym poradniku: https://www.vidaron.pl/poradnik/najczestsze-bledy-przy-odnawianiu-starych-mebli

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
11 − 4 =