Obróbka płyt gipsowo – kartonowych – poradnik

Płyta gipsowo-kartonowa to materiał budowlany powszechnie wykorzystywany podczas prac remontowych i wykończeniowych. Za jego pomocą wznosi się ścianki działowe, a także montuje podwieszane sufity. Korzystanie z regipsów znacząco ułatwia stosowanie odpowiednich narzędzi do obróbki.

Zestaw podstawowych narzędzi cięcia i obróbki regipsów

Płyta gipsowo-kartonowa sprzedawana jest w formie arkuszy o różnej grubości. Jak sama nazwa wskazuje, tego rodzaju materiał budowlany składa się z warstwy gipsu zabezpieczonej z każdej strony tekturą. W zależności od montażysty płyty mogą być klejone do ściany lub mocowane za pomocą wkrętów do przygotowanego wcześniej metalowego lub drewnianego stelaża. Prawidłowo zamontowane regipsy tworzą równą powierzchnię, która nie wymaga szlifowania. Powierzchnia ta stanowi znakomitą bazę dla tapet lub powłok malarskich. Obróbka płyt gipsowo-kartonowych obejmuje głównie ich przycinanie oraz wyrównywanie krawędzi. Docinanie płyty gk wymaga użycia specjalnego nożyka lub obcinaka. Nóż do płyty gk zwykle wyposażony jest w wygodny uchwyt oraz ząbkowane ostrze podobne do tego, jakie posiadają piły. Taka konstrukcja umożliwia precyzyjne wykonywanie nacięć. W miejscach, w których wymagana jest większa dokładność i precyzja lepiej sprawdza się obcinak lub nóż magnetyczny. Oba narzędzia pozwalają na wykonywanie obustronnego cięcia, dzięki czemu obrabiana krawędź jest bardziej gładka. Osoby, które nie dysponują tego rodzaju specjalistycznym sprzętem, mogą sięgnąć także po nożyk do tapet. Za jego pomocą wykonuje się nacięcie, a następnie przełamuje płytę. Do precyzyjnej obróbki krawędzi powszechnie stosuje się strug. Za jego pomocą można frezować krawędzie i nadawać im pożądany kształt.

Sprzęt do precyzyjnego cięcia i frezowania płyt gipsowo-kartonowych

Zdaniem osób świadczących usługi budowlane, podczas prac wykończeniowych najtrudniejsze jest docinanie płyty gk na skosach. Aby uzyskać estetyczne i idealnie równe połączenie dwóch płyt ułożonych pod kątem dziewięćdziesięciu stopni niezbędne jest sięgnięcie po nowoczesną pilarkę i zagłębiarkę w jednym. To specjalistyczne narzędzie pozwala na dokładne formatowanie i frezowanie płyt. Dzięki zastosowaniu szyn prowadzących wykonywane nacięcia są idealnie proste. Urządzenie wyposażone w tarczę diamentową lub uniwersalną wykonuje w regipsie nacięcie w kształcie litery V. Po złożeniu płyty w miejscu nacięcia uzyskuje się idealne połączenie pod kątem 90 stopni. Tego rodzaju maszyny elektryczne wyposażone są w regulację obrotów oraz regulację głębokości cięcia, co pozwala operatorowi na dostosowanie sprzętu do własnych potrzeb oraz do rodzaju obrabianego materiału. Wielu pracowników budowlanych często zadaje pytanie, jak docinać płyty gk, aby maksymalnie ograniczyć straty materiałowe. Wydaje się, że osoby, które często pracują z regipsami, powinny zainwestować w nowoczesną pilarko-zagłębiarkę. Jeśli jednak ktoś wykonuje tego rodzaju prace wykończeniowe sporadycznie, może pozostać przy tradycyjnych nożach, liniach i kątownikach.

 

Więcej przeczytasz w poradniku na https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/przycinanie-i-obrobka-plyt-gipsowokartonowych-porady-eksperta

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
5 + 20 =