Do góry
Budownictwo

Nowoczesna aranżacja wnętrz za pomocą boazerii drewnianej

Boazeria drewniana w obecnych wnętrzach nie przypomina dawnego wystroju, jest nowoczesnym rozwiązaniem aranżacyjnym reprezentującym oryginalną stylistykę. Deski można układać na różne sposoby i w różnych ciekawych kolorach, dostępne są nowe materiały lakiernicze dające szerokie możliwości wykończeniowe. Wykorzystywane są nie tylko standardowe deski sosnowe i świerkowe, ale zainteresowaniem cieszy się też drewno egotyczne. Ponadto boazeria drewniana w różnych pomieszczeniach pojawia się w formie deszczułek parkietowych i sklejki.

Nowoczesna boazeria drewniana we wnętrzach

Wąskie listewki ustępują miejsca większym elementom, dlatego czasami wykończenie ściany w salonie przypomina drewnianą podłogę. Obecna boazeria drewniana układana jest z desek warstwowych, które tworzą nietuzinkową dekorację ścian. Drewno to naturalne usłojenie, które zawsze jest podziwiane i często poszukiwane do aranżacji wnętrz, wzbogacane za pomocą lakierów i lakierobejcy. Deseczki i listewki układane są w kształcie arabeski, rombu, koła itd.

Jakie formy może przyjmować nowoczesna boazeria drewniana? Designerskie wykończenie ścian i sufitów może być subtelne i przedstawione w postaci boazerii jednopłaszczyznowej. Ale coraz częściej projektanci wnętrz decydują się na efekt trójwymiarowy, dynamiczny. Jest on osiągany dzięki wprowadzeniu różnego wybarwienia drewna oraz różnej jego grubości. Pocięte kawałki boazerii można przykleić do płyty drewnopochodnej za pomocą kleju montażowego, po czym przykleić do danego podłoża.

Drewno może przybierać ciekawą kolorystykę, jest to zależne od wykończenia, pozostawione w wersji surowej będzie patynowało, szarzało uzyskując naturalne odcienie. Boazerię drewnianą można pomalować na biało lub niebiesko dzięki temu będzie pięknie prezentowała się w kuchni i sypialni. Ciemniejsze odcienie podkreślą klasyczną aranżację salonu lub korytarza a także gabinetu.

Boazeria drewniana w innowacyjnej tonacji

Moda na styl skandynawski nie przemija, wiele osób decyduje się na meble i wykończenie w tym kierunku, boazeria drewniana w białym, szarym i antracytowym kolorze podkreśla taki design. Osoby cieniące sobie odmienność w aranżacji swojego mieszkania, mają możliwość pomalowania elementów drewnianych na barwy jaskrawe, dostępność na rynku odpowiednich lakierów i farb jest duża. Drewno w kolorze żółtym, złotym czy metalicznym doskonale odnajdzie w stylu glamour.

Jakich materiałów do pokrycia boazerii drewnianej poszukiwać, aby otrzymać niezwykły efekt? Do drewna odpowiednie są nie tylko lakiery, ale również lazury i lakierobejce, oleje, farby oraz emalie. W zależności od wyboru można uzyskać powłoki transparentne gdzie widoczne będzie usłojenie a zakryte ewentualne mankamenty. Farby i emalie zapewniają powłoki kryjące, można je nakładać na surowe drewno lub pomalowane. W każdym przypadku zostanie uzyskany ciekawy efekt dekoracyjny na ścianie.

Lakier bezbarwny utrwali a także zabezpieczy boazerię przed zniszczeniem. Oleje do drewna są rzadko używane, ale gwarantują piękne aksamitne wykończenie. Można wybrać oleje barwione nadające drewnu efekt matowego koloru. Inne preparaty zapewniają efekt dekoracyjny, farby kredowe i woski nadają boazerii indywidualny wzór, np. przecierki, vintage lub prowansalski. Do wykończenia łazienki za pomocą drewna trzeba wybrać farby kredowe z dodatkiem substancji hydrofobowych.

Więcej na: https://www.vidaron.pl/poradnik/boazeria-drewniana-we-wnetrzach-jaki-rodzaj-drewna-wybrac

Lubisz to? Podziel się!

Dodaj komentarz