Do góry
Budownictwo

Jasne kolory w elewacji zewnętrznej domu

Gdy kończysz właśnie budowę wymarzonego domu, zastanawiasz się pewnie na jaki kolor pomalować elewację zewnętrzną. Jest to de facto wybór na długie lata, więc powinien być szczegółowo przemyślany i dogłębnie przeanalizowany. W zależności czy Twój dom znajduje się na osiedlu podobnych budynków, czy jest wolnostojącą konstrukcją, zlokalizowaną na działce za miastem, będziesz miał inne możliwości rozwinięcia elewacyjnej fantazji.

Jaki wybrać kolor elewacji domu?

Zależnie, jaki chcemy wywołać efekt wśród przechodniów, wybierzemy taki, a nie inny kolor domu. Możemy zdecydować się na elewację w intensywnych kolorach, ale tylko wówczas, gdy nie burzy to spójności architektonicznej osiedla, na którym stoi nasz dom. Zwykle, w takich przypadkach stosuje się zabieg wykorzystania mocniejszego akcentu koloru lecz jedynie w niewielkim fragmencie elewacji, zostawiając pozostałą część do aranżacji w jasnych, stonowanych kolorach, dla podbicia kontrastu. Tak pomalowana elewacja przykuwa wzrok świeżością i niewymuszoną elegancją. Odpowiednio dobrany kolor fasady może zmienić charakter budynku oraz dodać mu prestiżu i wyjątkowości. Zarówno ze względu na swoje funkcje, jak i efekt wizualny elewacja jest niezwykle istotną częścią domu. To właśnie jej wybór ostatecznie zdefiniuje styl i charakter budynku.

Kolory elewacji a poczucie komfortu

Jeżeli zewnętrzna część domu będzie mroczna, ciemna, nieprzystępna nada wrażenie tajemniczej twierdzy, dostępnej tylko wybranym osobom. Wokół tak pomalowanego domu, stojącego na odludziu, mogą krążyć legendy, zwłaszcza, gdy opanuje go pnąca się dziko po ścianie winorośl. Dlatego, aby uniknąć kontrowersyjnego wrażenia, lepiej pomalować elewację na jasny kolor. Delikatne szarości, pastele czy nawet biel to idealne kolory, by nadać domowi efekt eleganckiej, zadbanej, przyjemnej wilii. Taki dom wzbudza podziw i uznanie wśród osób, które go widzą i odwiedzają. Domownikom zaś, zapewni poczucie komfortu i relaksu. Warto powtórzyć zastosowane kolory elewacji także we wnętrzu, by zachować spójność aranżacyjną. Kolory jasne są na tyle uniwersalne i przyjemne w aranżacji, że nietrudno kontynuować ten kierunek wystroju całego domu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Jeśli potrzebujecie więcej porad jak pomalować swój wymarzony dom, to garść elewacyjnych inspiracji w jasnych kolorach znajdziecie pod adresem strony internetowej marki Foveo Tech: https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/jasne-kolory-elewacji-zewnetrznych-domu-10-pomyslowych-aranzacji.

Lubisz to? Podziel się!

Dodaj komentarz