Jak montować zewnętrzne parapety – poradnik

parapety zewnętrzne na ociepleniu

Prawidłowe zamontowanie parapetów na ocieplonym budynku jest bardzo ważne zarówno ze względu na funkcjonalność, jak i wygląd elewacji. Trzeba bowiem pamiętać, że okolice okien to szczególnie trudne do ocieplenia miejsce, dlatego montaż parapetów w tej okolicy musi być wyjątkowo ostrożny. Sprawdź, na czym powinna polegać ich fachowa instalacja na ocieplonym budynku.

Sprawdź, jak montować parapety zewnętrzne i jak się do tego przygotować

To, jak montować parapety zewnętrzne wiedzą doświadczeni budowlańcy, choć i oni popełniają błędy w swojej pracy. Podczas montażu parapetu na elewacji trzeba pamiętać bowiem o zapewnieniu mu odpowiedniego spadku. Wyprofilowanie podłoża pod parapetem jest o tyle ważne, że to dzięki niemu woda opadowa odprowadzana będzie spod okien budynku. To oznacza, że nie będzie ona powodować wilgoci na wierzchniej warstwie elewacji, a tym samym nie doprowadzi do jej zniszczenia w wyniku działania niskich temperatur, czy rozwoju grzybów. Osoba odpowiedzialna za montaż parapetu na ocieplonym budynku powinna zadbać o wystarczający odstęp pomiędzy elewacją, a kapinosem. Ten powinien wystawać za płaszczyznę budynku około 4-5 cm. Dzięki temu spływające spod okien opady nie będą zatrzymywać się na ścianach, tym samym zapobiegając pochłanianiu wilgoci. Najlepiej korzystać z fabrycznie wyprofilowanych kapinosów, które zadbają o prawidłowe odrywanie się kropel od powierzchni parapetu.

Jak zamontować parapety zewnętrzne na ocieplonym budynku?

Odpowiednio dobrana wielkość parapetu to pierwszy krok w jego prawidłowym umiejscowieniu. Kolejnym będzie skuteczne i stabilne przymocowanie tego elementu na przygotowanym podłożu. Jak zamontować parapety zewnętrzne pod oknami i jednocześnie nie uszkodzić ich ram? Najlepiej, by te wprowadzone zostały pod profil ościeżnicy. Większość z ram (np. z PCV i z aluminium) posiada gotowe miejsce na montaż parapetu. Osoba przytwierdzająca podokiennik może również przyczepić go do czoła profilu okna. Wówczas najpierw na kołnierz parapetu przykleja się taśmę rozprężną, a następnie przykręca go do okna. Podczas pracy z parapetami należy pamiętać, by nie stosować akryli i silikonów do uszczelniania konstrukcji, ponieważ te nie są trwałe i nie gwarantują pożądanej szczelności. Co więcej, należy uważać na fabryczne otwory odwadniające w profilach okien, których pod żadnym pozorem nie wolno przykryć – inaczej spływająca woda będzie gromadzić się w mieszkaniu. Trzeba również pamiętać, by nie zatynkować końcówki montowanego parapetu. Więcej informacji znajdziecie w poradniku pod adresem: https://www.foveotech.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/montaz-parapetow-zewnetrznych-przy-ociepleniu-budynku-porady-eksperta

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
12 × 9 =