Elewacja domu z drewna i kamienia – jak o nią dbać?

Elewacja domu z drewna i kamienia jest bardzo trwała, odporna na zmienne warunki pogodowe, elegancka i estetyczna. Aby jednak faktycznie służyła nam przez długie lata nie tracąc nic na walorach użytkowych i dekoracyjnych, musimy o nią odpowiednio zadbać. Sam montaż to zdecydowanie za mało!

Elewacje z drewnem i kamieniem – pielęgnacja

Kamień jest bardzo trwałym i wytrzymałym materiałem, nie jest jednak niezniszczalny. Szkodzą mu opady deszczu i śniegu, wahania temperatur, promieniowanie UV, a także sole i kwasy. Wpływają one na spoistość kamienia, który w efekcie pęka, kruszy się, osypuje, jednym słowem – niszczeje. Co gorsza, wymiana oraz jakiekolwiek większe remonty takiej instalacji nie należą do najtańszych, a przy tym są bardzo pracochłonne. Tym bardziej zatem warto postawić na odpowiednie zabezpieczenie powierzchni, zwłaszcza, że zadanie to nie należy do zbyt skomplikowanych. W zupełności wystarczy pokryć elewację odpowiednim impregnatem, który zapobiegnie pękaniu kamienia, a także ochroni go przed niszczącym działaniem wody i innych czynników środowiskowych. Jeśli natomiast chodzi o drewno, to tutaj sytuacja przedstawia się dość podobnie. Podstawowym zabiegiem konserwacyjnym jest powtarzana co kilka lat impregnacja odpowiednim preparatem. Przystępując do tej czynności, należy jednak pamiętać, że powinna się ona odbywać w suche dni, a malowana powierzchnia musi być sucha i odpylona.

Elewacje z drewnem i kamieniem – remont

Bez względu na to, jak dobrze i konsekwentnie będziemy dbać o nasze , raz na jakiś czas przychodzi taki moment, że trzeba dokonać większego remontu. Jeśli chodzi o kamień, to może on wypłowieć i stracić kolor. W takiej sytuacji należy zastosować zabieg piaskowania polegający na oczyszczeniu powierzchni lub cieczy. Inną metodą jest mycie strumieniem wody lub wody z dodatkiem preparatu chemicznego zawierającego kwasy. Drugiego sposobu nie powinno się jednak stosować zbyt często, gdyż nie jest ona obojętna dla kamienia i jego trwałości. W przypadku drewna najczęściej mamy do czynienia z nieestetyczną zmianą koloru. Wtedy najlepiej całą powierzchnię wyszlifować, a następnie niezwłocznie zabezpieczyć specjalistycznym preparatem. Czasami zdarza się też, że z desek wychodzi tak zwana sinica. Pojawiają się na nich czarne lub zielone plamy, szarawy nalot, a przy tym dochodzi często do odkształceń. W takiej sytuacji nie ma już dla nich ratunku i będące w najgorszym stanie fragmenty elewacji trzeba bezwzględnie wymienić. Więcej praktycznych informacji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Vidaron: https://www.vidaron.pl/poradnik/elewacja-z-drewnem-i-kamieniem-3-najlepsze-inspiracje

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
30 − 19 =