Do góry
Budownictwo

Czy metalowe meble ogrodowe da się odnowić?

Zazwyczaj w swoim ogrodzie dbamy nie tylko o pojawienie się roślin, ale także o zaaranżowanie kącika wypoczynku. Może składać się on z jakichś mebli ogrodowych, być może huśtawki, strumyczka itp. Tak zaaranżowana przestrzeń, pozwala nam spędzać czas bezpośrednio na świeżym powietrzu. Jak jednak wiadomo, różne czynniki atmosferyczne nie mają zbyt dobrego wpływu na meble ogrodowe, szczególnie te wykonane z drewna oraz z metalu. Dlatego też po jakimś czasie ich wygląd nie jest już tak atrakcyjny, jak na samym początku. Warto zatem zdecydować się na to, aby je odnowić, a spokojnie jesteśmy w stanie zrobić to we własnym zakresie. Musimy jednak wiedzieć jaka jest odpowiednia kolejność prac i jakich środków powinniśmy używać.

Od czego zacząć odnawianie metalowych mebli?

Jeśli chcemy odnowić metalowe meble ogrodowe, to musimy oczywiście zacząć od podstaw, a zatem od ich oczyszczenia. Konieczne jest usunięcie starej farby, która być może dość łatwo już odchodzi, ponieważ się łuszczy. Jeśli na meblu pojawiła się już rdza, to także musimy się jej pozbyć. Wszystko to możemy zatem wykonać szczotką drucianą bądź też papierem ściernym, jeśli nie ma żadnych oznak rdzy. Natomiast rdzę najlepiej jest usuwać już szlifierką, ponieważ dzięki temu będziemy w stanie pozbyć się jej szybko i sprawnie. Następnie cała powierzchnia powinna zostać zmatowiona, wygładzona i odpowiednio wymyta. Można zrobić to przy użyciu wody z jakimś lekkim detergentem, który nie będzie miał negatywnego wpływu na metal.

Jak odnowić metalowe meble ogrodowe, jeśli wykonamy już podstawowe prace? Wówczas nie pozostaje nam już nic innego, jak po prostu wziąć się z ich pomalowanie. Nie jest to oczywiście trudne i wykonuje się taką pracę za pomocą wałka, pędzla czy też jakiegoś natrysku. Oczywiście farba, którą zakupimy, powinna być antykorozyjna. Wówczas będzie ona zabezpieczała całą powierzchnię przed tym, aby faktycznie nie występowała tam ponownie rdza. Warstw farby powinno być natomiast tyle, ile wymaga ich całkowite pokrycie. Zazwyczaj są to dwie warstwy, które muszą zostać nałożone w odpowiednim odstępie czasu.

Jak wybrać odpowiedni kolor farby do renowacji mebli?

Wybór farby antykorozyjnych na rynku, obecnie jest naprawdę całkiem spory. Z łatwością zatem jesteśmy w stanie znaleźć barwy, które będą trafiały w nasz gust. Z racji tego, że po takich zabiegach mebel jest kompletnie „goły”, to mamy możliwość nałożenia wybranego przez siebie koloru i każdy kolor na takim metalu również się przyjmie.

Duży wybór farb mamy zarówno w sklepach internetowych, jak i w tych stacjonarnych. Wcześniej natomiast możemy zapoznać się z różnego rodzaju inspiracjami, których w internecie nie brakuje. Meble wcale nie muszą mieć klasycznej kolorystyki. Warto stawiać w gruncie rzeczy na żywe i wyraziste kolory, które będą przykuwały wzrok. Ogród to miejsce, które żyje absolutnie swoim własnym życiem. Nie powinniśmy zatem obawiać się eksperymentować z takimi odważnymi kolorami jak przykładowo pomarańcz, żółć czy też złoto. Ważne jest jednak to, aby takie barwy harmonizowały wzajemnie ze sobą.

Więcej na: https://www.rafil.pl/malowanie-metalowych-mebli-ogrodowych-renowacja-krok-po-kroku/

Lubisz to? Podziel się!

Dodaj komentarz