Do góry
Budownictwo

Aranżacje szarej elewacji domu z drewnianymi elementami

Wbrew pozorom szary, ten uniwersalny i bezpieczny kolor, sprawia trudności jeśli chodzi o użycie go w elewacji domów. Z drugiej strony potrafi on stworzyć spektakularny, nowoczesny i pełen klasy efekt. Trzeba tylko wybrać odpowiednie odcienie i umiejętnie połączyć szarości z resztą elementów.

Kiedy wybrać szarą elewację domu?

Chociaż szary wydaje się być najbardziej neutralnym i pasującym do wszystkiego kolorem, to nie sprawdza się to w kwestii elewacji. Przede wszystkim nie każdy dach prezentuje się dobrze z szarą elewacją. Tutaj najlepszym wyborem będzie zachowanie monochromatyczności. Jeśli elewacja domu ma być szara, to i dach powinien być w zbliżonym kolorze. Może być to grafit, czerń, ewentualnie bardzo ciemny granat lub brąz. Kontrastujące kolory jak ceglasty, zielony czy czerwony nie prezentują się elegancko i odbierają szarej elewacji jej klasycznego uroku. To co dachu dotyczy także okien i drzwi. Świetnym towarzyszem dla szarych ścian zewnętrznych będą tradycyjne białe okna lub nowoczesne grafitowe.

Biało-szara elewacja

Aby uniknąć smutnego efektu przywodzącego na myśl stare blokowiska, dobrze jest czymś tę szarość przełamać. Najlepszą parę z tym kolorem stworzy oczywiście biel. To połączenie jest zawsze wytworne i efektowne, ale nienachalne. Biel z szarością to para w dobrym guście, której nie da się popsuć. Ten duet sprawdzi się zarówno w budownictwie klasycznym, a la dworskim, jak i w tym ultranowoczesnym, futurystycznym. Co ważne, oba te kolory nie są inwazyjne dla otoczenia. Co to oznacza? To, że w jakikolwiek sposób nie użyjemy ich wykończeniu elewacji naszego domu, to nie stworzymy architektonicznego koszmarku, który będzie krajobrazowym zgrzytem. Innymi słowy – biały z szarym to kolory natury i nikomu nie przysporzą przykrych doznań wizualnych.
Proporcje użycia obu kolorów to także swobodna kwestia. Jeśli dominującym będzie szary, to nawet niewielka ilość białej elewacji rozweseli całość budynku. Kiedy zaś kolorem przewodnim staje się biel, to szary doda intrygującego charakteru tej nieskazitelnej barwie. Wybór proporcji pozostawiam twoim potrzebom i inwencji twórczej.

Elewacja z drewnem

Kolejnym sposobem na dodanie szarej elewacji trochę smaczku jest połączenie jej z drewnem. Obecność desek ociepli wizerunek domu. Deski, które najlepiej pasują do szarej elewacji to te ciemne, które są także bardziej praktyczne w utrzymaniu. Możesz wybrać też płytki będące imitacją drewnianych paneli. Kiedy masz balkon, trasa lub schody, trafnym wyborem przy szarej elewacji jest też drewniana barierka. Dzięki wykorzystaniu w elewacji drewnianych lub drewnopodobnych elementów, twój szary dom jeszcze piękniej wkomponuje się w krajobraz i zbliży do otaczającej go natury. Drewno to też pomysłowy sposób na zaakcentowanie konkretnych stref domu. Może być to np. podkreślenie drewnem balkonu, wydzielenie części garażowej czy uwydatnienie części poddasza itd. Drewno + szary kolor elewacji dają niemal nieskończoną ilość trafnych kombinacji. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/5-aranzacji-szarej-elewacji-domu-z-drewnianymi-elementami

Lubisz to? Podziel się!

Dodaj komentarz