Rdza na dachu domu – jak oczyścić i pomalować dach?

Podstawowym zadaniem dachu domu jest zabezpieczenie konstrukcji budynku oraz domowników przed utratą ciepła oraz działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Do jego pokrycia stosuje się różne materiały, takie jak dachówki ceramiczne lub cementowe, papy bitumiczne, czy też blachodachówki. Jeśli chodzi o metalowe pokrycia, charakteryzują się lekkością i dużą wytrzymałością. Ich wadą jest podatność na korozję.

Usuwanie starych powłok i odtłuszczanie dachu

Wiatr, niskie i wysokie temperatury, promieniowanie UV oraz kwaśne deszcze to czynniki, które przyczyniają się do korodowania metalowych elementów. Rdza na dachu domu powinna zostać jak najszybciej usunięta, aby nie doszło do jej rozprzestrzeniania się. Proces renowacji należy rozpocząć od pozbycia się ognisk korozji oraz starych powłok malarskich. Do tego celu najlepiej użyć drucianej szczotki, szlifierki oraz papieru ściernego. Proces czyszczenia jest dosyć czasochłonny, jednak od poprawności jego wykonania zależy skuteczność prac renowacyjnych. Po zakończeniu szlifowania, dach należy dokładnie umyć. Mycie dachu przed malowaniem to istotna czynność, którą najlepiej przeprowadzić przy użyciu myjki ciśnieniowej. Jej zastosowanie pozwala na skuteczne usunięcie zalegającego pyłu, który pozostawiony na metalowej powierzchni, mógłby negatywnie wpływać na przyczepność farby do podłoża. Przed rozpoczęciem malowania, warto również odtłuścić dach. Do tego celu stosuje się specjalistyczne preparaty dostępne w dobrych sklepach z materiałami budowlanymi. Odtłuszczanie dachu to proces, który wzmacnia przyczepność farby i zapobiega jej łuszczeniu się.

Malowanie farbą podkładową i właściwą

Po odpowiednim przygotowaniu metalowej powierzchni można przystąpić do jej malowania podkładem. Farba podkładowa na rdzę powinna charakteryzować się dużą elastycznością, która zapewnia odporność na drgania, ugięcia, uderzenia, a także kurczenie się i rozkurczanie materiału pod wpływem zmian temperatury. Nowoczesne farby podkładowe wykazują właściwości uszczelniające, tworząc na dachu wodoszczelną powłokę, ograniczającą dostęp powietrza i wody, czyli czynników odpowiedzialnych za rozwój korozji. Po naniesieniu warstwy podkładowej można przystąpić do zasadniczej części prac. Farba do dachu na rdzę powinna być dostosowana do konkretnego podłoża. Dobrej jakości produkty skutecznie przylegają nie tylko do stali ocynkowanej, ale również do surowej blachy i aluminium. Do malowania pokryć dachowych z wymienionych materiałów nie zaleca się stosowania produktów alkidowych lub chlorokauczukowych, które charakteryzują się zbyt małą elastycznością, przez co są podatne na pękanie. Aby uzyskać trwałą i estetyczną powłokę malarską należy również zwrócić uwagę na warunki atmosferyczne występujące podczas prac renowacyjnych. Zaleca się, by wykonywać je, gdy temperatura powietrza oscyluje pomiędzy +10°C i +25°C, a wilgotność nie przekracza 80%. Do aplikacji produktu można użyć tradycyjnego pędzla lub wałka. Do malowania dużych połaci lepiej użyć natrysku pneumatycznego lub hydrodynamicznego, który znacząco skraca czas pracy.

Więcej na: https://www.rafil.pl/rdza-na-dachu-domu-jak-oczyscic-i-pomalowac-dach/

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
14 ⁄ 1 =