Polecane materiały na dach

Podczas każdej budowy domu jednorodzinnego, bardzo ważnym aspektem jest dobór odpowiednich materiałów. Można kierować się różnymi kryteriami, dokonując ich wyboru. Jedni patrzą tylko i wyłącznie na cenę i interesują ich tylko te materiały, które mają niską cenę. Innych z kolei interesuje wysoka jakość i w związku z tym, są skłonni zapłacić wyższe sumy, byle tylko mieć dom, wykonany z trwałych materiałów. Można by tak jeszcze wymieniać długo, gdyż dla każdego liczy się coś innego i każdy ma swój sposób wybierania odpowiednich materiałów. Bardzo dobrym przykładem różnorodności materiałów budowlanych, są te, które używa się jako pokrycie dachowe. Mamy tu do wyboru dachówki ceramiczne, blachy dachówkowe, blachy falowane, czy coraz bardziej ostatnio popularne gonty.

Gont czy dachówka? Zalety i wady każdego rozwiązania

Każdy z tych materiałów będzie miał swoich zwolenników i przeciwników. Jeżeli ktoś wybiera blachę, powie, że dachówka jest droższa, należy przygotować mocniejszą konstrukcję dachu, a układając gont, należy „zadeskować” całą powierzchnię dachu, więc automatycznie podnosi się koszt budowy. Ale za to ci, którzy wybierają wspomniane już gonty powiedzą, że przy układaniu blachy dachówkowej, jest dużo więcej odpadów (szczególnie gdy konstrukcja dachu jest skomplikowana), a po jakimś czasie farba może odprysnąć. Więc każdy będzie miał swoje racje i będzie twierdzić, że właśnie on postępuje słusznie.Możemy przyjrzeć się jeszcze aspektowi ceny, czyli najistotniejszej kwestii dla większości z nas.

Gont czy dachówka? Kwestie finansowe

I tutaj również trudno o dokładne wyliczenia. Najdroższa cena spotka nas pewno przy dachówce, ale z kolei jest materiał bardzo trwały, więc raz wydane pieniądze, nie generują późniejszych wydatków. Dachówka i gont są tańsze przy zakupie, ale wymagają więcej nakładów podczas użytkowania, więc pomimo wydania mniejszej sumy na początku, należy się liczyć z kosztami w przyszłości. Trudno więc o jednoznaczną odpowiedź na pytanie jaki materiał na dach jest najlepszy i najtańszy. Każdy musi to sobie przeanalizować samodzielnie, biorąc pod uwagę rodzaj budynku, miejsce w którym stoi, czy swoje możliwości finansowe.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
13 × 9 =