Pękanie drewna – jak tego uniknąć?

Piękne drewniane konstrukcje, elewacje, dębowe meble, jesionowe panele, czy akacjowe framugi z biegiem czasu tracą swój urok. Można go jednak łatwo przywrócić Co jednak gdy nasze drewno zaczyna pękać i pojawiają się usterki. Wówczas należy rozpoznać podłoże choroby, a następnie zacząć leczenie. Jakie są przyczyny pękania i jak naprawić powstałe szczeliny?

Pękanie drewna – przyczyny

Każde drewno pęka inaczej. Wielkość ubytków, ich kierunek oraz częstotliwość i czas pojawienia się są zależne od gatunku drewna, jego wieku, struktury czy warunków schnięcia. Największe ubytki powstają wskutek szybkiego wysychania. Czyli wtedy, gdy do użytku odda się drewno o wilgotności 20-35%, a następnie podda nagrzewaniu np. centralnemu i sprowadzi do wilgotności 5-10%. W związku z tym należy oddawać do użytku drewno poniżej 20% wilgotności i powstrzymać się od silnego ogrzewania na początku użytkowania.

Inne przyczyny pękania drewna to oczywiście działalność czynników zewnętrznych. Mowa tutaj o skrajnie niskich temperaturach (mróz), promieniowaniu słonecznym oraz opadach atmosferycznych. Wewnątrz natomiast wpływ na pękanie może mieć zbyt wysoka wilgotność, czy suchość powietrza w mieszkaniu.

Pękanie drewna konstrukcyjnego – jak zapobiec?

Drewniane konstrukcje są z reguły narażone na powstawanie grzybów, wilgoć, czy działalność różnych insektów i owadów. Powoduje to głęboki rozkład drewna. Mało kto przywiązuje wagę do drewna konstrukcyjnego, jednak jego pielęgnacja i zabezpieczenie są równie ważne, a nawet ważniejsze niż inne drewniane elementy domu. Co więcej, zapomnienie o jego elewacji może spowodować daleko idące zmiany, których w pewnym momencie nie da się już odwrócić.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się grzybów i wzmocnić wytrzymałość takiego drewna, warto wykorzystać Impregnat do drewna konstrukcyjnego. Poza tym, że zabezpieczy on cały materiał, to zapewni również niezmywalną ochronę. To sprawi, że surowiec będzie odpornym na warunki atmosferyczne i doskonale sprawdzi się zarówno na zewnątrz, gdy pada deszcz lub śnieg, jak i wewnątrz np. podczas zalania.

Pęknięcia w drewnie – jak naprawić?

Gdy jest już za późno na prawidłowe suszenie drewna oraz jego impregnację, bo w końcu powstały pęknięcia, można sobie z nimi w łatwy sposób poradzić. W tym wypadku należy użyć specjalnej Szpachli do drewna. Dzięki zawartości terpentyny doskonale będzie przywierać do surowca. Na wyszczerbione miejsca należy nanieść warstwę ok. 4 mm i poczekać 3 h aż wyschnie. Po tym czasie można wyszlifować powierzchnię i odpylić. Szpachla jest dostępna w odcieniach 12 gatunków drzew, poczynając od jasnej sosny, a kończąc na ciemnym palisandrze. Na koniec nakładając odpowiedni impregnat po pęknięciu nie będzie nawet śladu. Więcej przydatnych informacji znajdziecie w poradniku: https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-skutecznie-zapobiegac-pekaniu-drewna-porady-eksperta

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
30 − 13 =