Do góry
Budowa i remont

Remont – o czym warto pamiętać

Bardzo często decydujemy się osobiście przeprowadzić remont w domu mimo dosyć znikomego doświadczenia w tej dziedzinie. Nie musi to jednak oznaczać, że coś nie pójdzie po naszej myśli. Wystarczy dobrze się przygotować i powinniśmy poradzić sobie z większością prac. Te najbardziej wymagające, jak np. instalacja hydrauliczna i elektryczna, trzeba zlecić fachowcom.

Jeśli nie mamy doświadczenia to nie powinniśmy zabierać się za układanie płytek, ponieważ wszystkie nierówności i niedociągnięcia będą bardzo widoczne. Aby odpowiednio przygotować się do remontu potrzebne będą narzędzia i materiały, dostosowane do danej pracy. Nie powinniśmy oszczędzać na różnego rodzaju klejach i farbach, ponieważ szybko może się okazać, że nie była to udana transakcja. Należy pamiętać, że pośpiech w takich pracach jest największym wrogiem.

Podłogi, ściany i sufity

Bardzo ważną sprawą podczas przeprowadzania remontu jest utrzymanie odpowiednich kątów na ścianach. Każdą nierówność trzeba starannie naprawić tak, aby ściany były idealnie płaskie. Nie jest to trudna praca, jednak trzeba poświęcić na nią dużo czasu, starannie odnajdując i wypełniając ubytki. Sufitem należy zająć się podobnie jak ścianami, lecz w tym przypadku cały proces będzie trwał dłużej, ze względu na pozycję w jakiej będziemy pracować. Zupełnie inaczej wygląda remont na podłodze.

podłoga z betonuJeżeli decydujemy się na jej zmianę trzeba przygotować się na zrywanie poprzedniej. Bardzo możliwe, że po oczyszczeniu zobaczymy wiele nierówności. Posadzki betonowe sprawdzą się idealnie, ponieważ stanowią one znakomitą podstawę do każdej drewnianej podłogi, a także wykładzin i wszystkiego co sobie zażyczymy. Układanie paneli na odpowiednio przygotowanym podłożu jest przyjemną i szybką pracą, którą bez problemu wykonamy sami.

Cena remontu

Wartość remontu zawsze zależy od naszych wymagań i ceny potrafią wynieść kilka razy więcej niż sie spodziewaliśmy, jeśli wybierzemy w sklepie materiały, o których wcześniej nie myśleliśmy. Wykonując pracę osobiście zaoszczędzimy naprawdę dużo gotówki, dlatego warto łatwiejsze prace zostawić dla siebie, a tylko te naprawdę wymagające zlecić fachowcom.

Lubisz to? Podziel się!

6 komentarzy dotychczas. Nie krępuj się dołączyć do konwersacji.

 1. Mijka 7 kwietnia 2015 at 15:08 - Reply

  Wychodzi na to, że najlepiej mimo wszystko zatrudnić jakiegoś fachowca. Najlepiej będzie wiedział, który klej jest tani, ale dobry, jak sobie poradzić z różnymi „niespodziankami” (a tych przy remontach nie brakuje). Wyjdzie niby drożej, ale taniej niż gdybyśmy to wszystko musieli robić sami.. a później ktoś po nas miał poprawiać.

 2. Mariusz 22 kwietnia 2015 at 10:47 - Reply

  Planując większy remont z wymianą instalacji elektrycznej warto przemyśleć położenie instalacji, która pozwoli w przyszłości sterować urządzeniami tak zwanego systemu inteligentnego domu. Koszt takiej instalacji nie jest dużo większy od położenia „tradycyjnej” instalacji elektrycznej i nawet jeśli nie mamy obecnie rolet w oknach itp. to w przyszłości możemy bez problemu je założyć i nie będzie się to wiązało z ponowną wymianą instalacji. Pamiętajmy również, że na instalacji nie należy oszczędzać i obowiązkowo zadbać o to, żeby firma położyła kable miedziane, a nie miedziowane.

 3. Frost 29 kwietnia 2015 at 10:49 - Reply

  Szkoda tylko, ze często firmy remontowe liczą sobie tyle za wykonanie prostego remontu, że bardzo często kończy się to na tym, że sami to w końcu robimy..

 4. Lerija 6 maja 2015 at 12:01 - Reply

  Moim zdaniem szkoda czasu i pieniędzy (tak, pieniędzy) na przeprowadzenie samodzielnie remontu. Strata czasu jest oczywista, a jeżeli chodzi o pieniądze, to gdy po raz 10 będziemy musieli coś poprawiać i kupić nowe materiały wcale nie wyjdzie to taniej niż kiedy zatrudnimy jakiegoś fachowca.

 5. martabielec 7 maja 2015 at 18:48 - Reply

  Przede mną właśnie remont kuchni, a budżet bardzo lichy więc muszę wszystko dobrze zaplanować i zbieram informacje na takich blogach jak ten. dzięki!

 6. Domex 6 czerwca 2016 at 11:46 - Reply

  W Twoim słowach wydaje się to bardzo proste. Szkoda tylko, że takie proste nie jest to w firmach remontowych, które liczą sobie ładne sumki za to..

Dodaj komentarz