Krok po kroku, jak wygląda czyszczenie ścian przed malowaniem

Malowanie ścian nie należy do najtrudniejszych czynności. Zanim jednak przystąpimy do działania, należy zrobić kilka innych zadań. Szybkie pomalowanie i nie myślenie o niczym innym, nie jest wskazane, jeśli chcemy cieszyć się pięknie wyglądającą ścianą. Pomijanie niezbędnych w tym przypadku kwestii może w bliskiej przyszłości skutkować odchodzeniem farby. Jeśli zależy Ci na trwałości i efektownym wyglądzie nowo pomalowanej ściany – zadbaj o wszystkie kroki zamieszczone w tym artykule. Oto nasze wskazówki.

Zabezpieczenie

Warto zadbać o ład i porządek. Przykryj podłogę kartonowymi starymi pudłami, folią bądź gazetami. Popodklejaj te elementy na zwykłą taśmę klejącą. Dzięki zabezpieczeniu będziesz miał o wiele mniej pracy po całościowym przygotowaniu i kolorystycznym odnowieniu ścian.

Pozbycie się starej warstwy

  • Tapeta – Delikatnie namocz materiał ciepłą wodą, a do rozprowadzenia użyj ścierki, bądź gąbki. Odczekaj kilka minut, aby wilgoć się wchłonęła. Wykorzystaj nóż do zdarcia materiału. Należy robić to bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić gładzi. W razie problemów, użyj specjalnego roztworu do usuwania tapet. Postępuj tak jak przy nawilżaniu zwykłą wodą. W razie drobnych pozostałości, sięgnij po papier ścierny.
  • Farba – Na wstępie należy rozpoznać jaka farba została użyta i jak dobrze trzyma się ściany. Jest na to prosty sposób. Użyj do tego taśmy klejącej, przyklej ją i zdecydowanie zerwij. W momencie, gdy fragmenty farby będą na taśmie, koniecznie należy pozbyć się jej w całości, przed nałożeniem nowej powłoki. Do tej czynności będzie potrzebna szpachelka lub szlifierka oscylacyjna, która na pewno zrobi to szybciej. Pamiętaj o zakryciu oczu przed prószącym pyłem.

Naprawienie drobnych uszkodzeń

Wszystkie ubytki, m.in. pęknięcia, zarysowania czy dziury po gwoździach na ścianach należy zagipsować. Nie szukaj zamienników np. gładzi gipsowej. Mają one zupełnie inne właściwości. Gips należy wymieszać z wodą za pomocą szpachelki. Zanim zabierzemy się za gipsowanie, umyj porządnie ścianę za pomocą płatków mydlanych. Następnym krokiem jest przejście do konkretów, czyli nałożenie cienkiej warstwy gipsu i delikatne wypełnianie naszych uszczerbków. Wszelkie nierówności należy wygładzać szpachelką. Pamiętaj, że nigdy nie będzie to idealnie gładka, pasująca do całej ściany powłoka. Do wyrównania wierzchniej części zastosuj papier ścierny.

Umycie nawierzchni

Specyfik, który poradzi sobie z każdym rodzajem zabrudzenia, w tym tłustych plam i kurzu to mydło malarskie. Jest ono bezpieczną mieszaniną, nie zawierającą substancji drażniących. Mydło malarskie, wpierw rozcieńczone w ciepłej wodzie zaaplikuj za pomocą pędzla. Po nałożeniu warstwy przemyj ścianę ciepłą wodą i poczekaj do całkowitego wyschnięcia.

Gruntowanie ścian

Czynność, która oszczędzi nam nerwów przy przejściu do malowania. Grunt ma służyć temu, aby podłoże było przygotowane na wszystko: wzmocni je, ochroni przed działaniem wilgoci oraz poprawi przyczepność. Na wszystkich ścianach, które zostaną dokładnie zagruntowane, farba będzie trzymała się idealnie. Jeśli chcesz mieć pewność, że grunt będzie precyzyjnie nałożony, zapewnij, aby wałek, którego używasz był jak najbardziej puchaty.
Uwaga! Jeśli gruntujesz ścianę na świeży tynk, poczekaj aż wyschnie.

 

Zaczerpnij więcej porad o przygotowaniu ściany z poradnika, o tutaj na  https://www.magnatfarby.pl/pl/ekspert-radzi/jak-skutecznie-usunac-farbe-strukturalna-ze-sciany

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
4 + 17 =