Do góry
Budowa i remont

Jak zaaranżować salon w ciemnych kolorach?

salon w ciemnych kolorach

Dla wielu osób ciemne kolory to coś, co zdecydowanie nie pasuje do salonu. Wyobrażają sobie oni to pomieszczenie tylko w jasnych, pastelowych barwach. Oczywiście salon to pomieszczenie typowo reprezentacyjne, w którym powinna panować ciepła atmosfera i przyjemny klimat. To nie oznacza jednak, że takiego efektu nie da się osiągnąć przy pomocy mocniejszych barw.

Ciemne barwy kontra jasność salonu

Jeżeli pragniemy wprowadzić ciemne kolory do swojego salonu, nie możemy pomijać najistotniejszej kwestii, a jest nią światło w pomieszczeniu. Ciemne barwy sprawiają, że tego światła jest zdecydowanie mniej. Dlatego można sobie na nie pozwolić tylko wtedy, gdy pomieszczenie jest solidnie doświetlone. Taki może być salon na poddaszu, z bardzo dobrze oświetlającym oknem dachowym. Świetną opcją jest także salon z oknem tarasowym czy też przynajmniej dwoma dużymi standardowymi oknami. Jeśli pominiemy tę kwestię, wówczas w ciemnym salonie będzie trzeba cały czas palić światło, a jest to spory wydatek w skali roku. Dlatego wprowadzając tego typu barwy, należy być ostrożnym.

Ciemny salon z kontrastowymi dodatkami

Urządzając ciemny salon trzeba również na samym wstępie zastanowić się, co konkretnie ma mieć ciemną barwę. Meble czy też ściany? Jeśli ściany, wówczas meble powinny być chociaż o ton jaśniejsze, by stanowić mały kontrast. Natomiast gdy wybieramy odwrotną opcję, wtedy to ściany muszą mieć choć trochę jaśniejszy odcień. Dobrze jest do wnętrza wprowadzać ciekawe kontrasty. Dziś bardzo popularną barwą w salonach, jest chociażby bordo. To kolor dość wdzięczny, świetnie współgrający z wieloma innymi barwami. Towarzyszem bordo, z powodzeniem może być złoto, jasne i świetliste. Można zatem w salonie umieścić ciekawą lampę w tym kolorze, bądź też jakąś ramkę na zdjęcia. Im więcej takich dodatków, tym bardziej ociepla się w ostateczności wnętrze.
Oczywiście meble do salonu w ciemnych kolorach czy też ciemny kolor ścian, trzeba bardzo dobrze przemyśleć. Wszystko w takim pomieszczeniu musi być spójne pod względem stylu. Ciemne kolory powinny się równoważyć z jasnymi. Można postawić zatem na pastelowy sufit czy też jakiś jasny obraz. Zachowanie takiej równowagi oczywiście nie jest łatwe. Dlatego ciemny salon aranżacje powinien mieć na samym początku wykonaną na papierze. Może być to jakiś szkic, własny projekt. To pozwoli na rozważne planowanie każdego elementu. Warto także poszukiwać inspiracji, przykładowo na stronach projektantów. One pomagają poszerzać horyzonty, nawet gdy nie czerpie się z nich bezpośrednio. Więcej inspiracji znajdziecie tutaj: https://www.magnatfarby.pl/ekspert-radzi/szybkie-metamorfozy-odc-129-ciemny-salon

Lubisz to? Podziel się!

Dodaj komentarz