Jak malować ściany wałkiem?

Pędzle i wałki do malowania ścian – jak je prawidłowo wybrać

Malowanie ścian może wydawać się całkiem łatwym zadaniem. Jednak każda osoba, która choć raz miała okazję bezpośrednio zetknąć się z tym zadaniem doskonale wie, że w praktyce nie jest to aż tak oczywiste. By móc sprawnie pomalować ściany na samym początku powinniśmy się zdecydować na wybór pędzli bądź też wałków. W gruncie rzeczy jednak najlepiej jest posiadać oba te narzędzia, ponieważ świetnie się one uzupełniają podczas wykonywania tego zadania.

Jak prawidłowo maluje się wałkiem?

Na rynku nie brakuje różnego rodzaju pędzli o różnej grubości, wielkości czy też materiale wykonania. Podobnie jest również z wałkami. Nie wszystkie z nich nadają się do tych samych powierzchni i nie każdy wałek sprawdzi się podczas wykonywanych przez nas prac.
Wałki z krótkim włosiem przede wszystkim są stosowane w przypadku malowania powierzchni gładkich. Natomiast te o średnim włosiu, dobrze sprawdzą się w czasie malowania tapet i tynków. Wałki i długim włosiu są już dużo bardziej specjalistyczne i można przy ich pomocy farbą pokrywać ściany z cegły czy też betonu.
Sam wybór wałka to tylko pierwszy krok w stronę sukcesu. Drugim z nich jest natomiast nauczenie się, jak takim wałkiem się posługiwać i jak odpowiednio przygotować go do pierwszego malowania.
Przed przystąpieniem do korzystania z wałka, dobrze jest go namoczyć. Jeśli mamy możliwość, warto go po namoczeniu odwirować, dzięki czemu pozbędziemy się słabiej przymocowanych elementów, resztek fabrycznych itp.
Gdy przystępujemy już do malowania przy pomocy wałka to powinniśmy mieć świadomość tego, że należy maczać go jedynie do wysokości runa. Następnie wałek należy docisnąć i obrócić równomiernie w kuwecie roboczej, której zazwyczaj używa się podczas malowania wałkiem. Dopiero po takim przygotowaniu wałka i odsączeniu go z ewentualnego nadmiaru farby, można zacząć nakładać ją na ścianę. Wałka nie można zbyt mocno dociskać, a każde pociągnięcie warto wykonywać delikatnie i równomiernie. Za każdym razem na wałek powinniśmy nabierać podobną ilość farby, aby warstwa była równomierna.
Po korzystaniu z wałka, jeśli nie mamy zamiaru użyć go następnego dnia, powinniśmy go dokładnie umyć i wypłukać.

Jak wybrać wielkość i materiał wałka?

Wałek należy nie tylko umiejętnie wykorzystywać, ale również odpowiednio dobrać go do wykonywanej przez nas pracy. Jeśli mamy zamiar pomalować większy obszar ściany, wówczas najlepiej jest zdecydować się na wałek szeroki oraz gruby. Natomiast mniejsze i wąskie wałki, sprawdzą się przykładowo podczas malowania różnego rodzaju detali.
Z jakich materiałów wykonuje się wałki? Spotkać możemy te z weluru, futra, gąbki czy też sznurka. Jeśli zamierzamy stosować farbę rozpuszczalnikową, najlepiej jest zdecydować się na wałki wełniane, welurowe czy też akrylowe. Do farb olejnych dopasowane są wałki z gąbki. Farby lateksowe i dyspersyjne, wymagają używania wałków ze sznurka. Natomiast te wodorozcieńczalne, wałków z mikrofibry.

Przeczytaj więcej porad na https://www.magnatfarby.pl/pl/ekspert-radzi/najczestsze-bledy-przy-aplikacji-farb-strukturalnych

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
27 ⁄ 9 =