Elewacje domu w stylu dworkowym

Zachwyt nad dworkami szlacheckimi jest głęboko zakorzeniony w naszej kulturze. Kiedyś nieosiągalne, dziś coraz częściej wykorzystywane w architekturze luksusowe elementy. Oczywiście budowanie dworków już dawno (z nielicznymi wyjątkami) odeszło do przeszłości, pomysły i inspiracje pozostały i są chętnie wykorzystywane przy budowie nowych, domów. Zwłaszcza wille cieszą się ogromną inspiracją stylem dworkowym, co można zauważyć w kilku podstawowych elementach budynku.

Dom parterowy w stylu dworkowym.

To najczęściej stosowane rozwiązanie, na rozległym terenie. Wysokość domu nadrabia się jego dużą powierzchnią i często pięknym poddaszem sprytnie ukrytym pod delikatnie skośnym dachem. Sama elewacja domu w stylu dworkowym posiada nieodłączny element, jakim jest taras czy weranda. Schodki, filary i rama takiej werandy powinny być drewniane i dopasowane zarówno do okiennic, jak i dachówek. Cały przód domu powinien być pięknie wyeksponowany, a wejście powinno zachęcać do wejścia do środka. Na to wszystko składają się właśnie współgrające z elewacją elementy. Sama elewacja parterowego domu powinna być jasna i niezbyt wymyślna.

Elewacja dworkowa. Klasyczne elewacje domów.

Ogromną zaletą stylu dworkowego jest szeroka gama kolorystyczna elewacji budynku. Od klasycznych bieli i brązów, po żółcie, błękity czy nawet bordo. Eleganckie i staropolskie dworki kochały kolory, jeżeli tylko były dobrane z klasą i gustem.

Dobrym zabiegiem kolorystycznym jest kontrastowanie kolorów elewacji z pozostałymi elementami budynku. Przykładowo dom w delikatnej zieleni w połączeniu z okiennicami z ciemnego drewna. Okiennice są również nieodłącznym elementem zewnętrznej części domu w stylu dworkowym.

 

Elementy domu w stylu dworkowym:

Jak nadać bogactwa elewacji? Stosując drobne elementy w miedzi, czy kolorze złotym i srebrnym. Chodzi o rzeczy takie jak klamki okien i drzwi, zasuwki w okiennicach czy ławka na tarasie. Uważajmy, by nie były one celowo postarzane. Może nam się wydawać, że nada to starego, odpowiedniego klimatu, jest to jednak błąd. Pordzewiałe elementy były niedopuszczalne dla mieszkańców dworku.

Zadbajmy o prosty klasyczny wygląd. Unikajmy wszelkich zdobień elewacji i stosowania oryginalnych tynków czy cegieł. Jeśli chcemy uzyskać najbardziej typowy dom w stylu dworkowy, postawmy na białą elewację z ciemnym dachem, drewnianymi oknami i werandą. Ogród wypełnijmy zielenią, a ścieżki i podjazd żwirem.

Nieodłącznym elementem domów budowanych w dzisiejszych czasach jest garaż. Brama garażowa zwykle nie wygląda starodawnie, można więc zastosować specjalne zdobione drzwi z drewna przypominające wejście do bogatej stajni. Innym rozwiązaniem jest budowa wolnostojącego garażu lub robienie wjazdu z mniej widocznej części budynku.
Reprezentacyjna część elewacji powinna być zadbana i nieść sobą najwięcej dworkowości.

Miłość do polskich dworków

Ponadczasowość i niepowtarzalny urok domów w stylu dworkowym sprawia, że obecnie jest to duża konkurencja dla nowoczesnego stylu budownictwa. Częstym problemem jest brak wszechobecnej zieleni, która jest nieodłącznym elementem tego stylu, jeśli jednak dobrze zadbamy o ogród, to nawet w centrum miasta możemy uzyskać namiastkę sielskiego, dworskiego stylu.

https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/dom-w-stylu-dworkowym-jak-dobrac-kolory-i-elementy-elewacji

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
4 + 6 =