Czym załatać ubytki w drewnianych powierzchniach – poradnik krok po kroku

Drewno to materiał szalenie trwały i wytrzymany, jednak wraz z upływem lat, na skutek działania czynników zewnętrznych, wilgoci oraz uszkodzeń mechanicznych, mogą się w nim pojawić drobne rysy, pęknięcia lub dziury. Na szczęście jednak nie znaczy to, że dany mebel nadaje się wyłącznie na wyrzucenie. Wystarczy odrobina wysiłku, aby szybko przywrócić mu dawny blask i sprawić, że będzie nam służył jeszcze wiele lat. Tutaj należy jednak zadać sobie pytanie, czym uzupełnić ubytki w drewnie na zewnątrz?

Czym wypełniać ubytki w drewnie?

Niedoskonałości pojawiających się w drewnie nie można zniwelować pierwszym lepszym preparatem. Zatem jak usunąć ubytki w drewnie? Najlepiej zainwestować w specjalistyczną szpachlę odznaczającą się szeregiem pożądanych właściwości, w tym twardością, elastycznością oraz odpornością na zniszczenie. Dodatkowo, warto dobrać środek do koloru i rodzaju drewna, w ten bowiem sposób ślady naprawy będą praktycznie niedostrzegalne. Zadanie to nie powinno być trudne, ponieważ obecnie na rynku dostępne są szpachle dedykowane do niemal wszystkich desek, w tym gatunków rodzimych, takich jak buk, jesion, dąb czy sosna, a także gatunków egzotycznych, w tym mahoniu, palisandru, merbau.

Ubytki w drewnie – naprawa

Uszkodzone meble możemy oczywiście oddać do specjalistycznego warsztatu, jednak, po pierwsze taka operacja jest bardzo kosztowna, po drugie, własnoręczne dokonanie remontu może być źródłem ogromnej satysfakcji oraz początkiem nowej, wyjątkowej pasji. Tutaj trzeba jednak zadać sobie pytanie, jak zaszpachlować ubytki w drewnie? Otóż, przed rozpoczęciem prac naprawczych trzeba zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne narzędzia, w tym szpachelkę i papiery ścierne o różnej grubości. Następnie można przystąpić do działania. Odnawianą powierzchnię trzeba dokładnie oczyścić z brudu, kurzu i wszelkich zanieczyszczeń, a następnie odpylić. Jeżeli zauważymy jakieś zniszczone, popękane lub łuszczące się fragmenty lakieru, powinniśmy go usunąć. Kolejny krok to wygładzenie powierzchni za pomocą papieru ściernego o gradacji 120-320. Na tak przygotowane drewno można już nakładać szpachlę. Większość dostępnych na rynku produktów jest już gotowa do użycia, po otwarciu wystarczy je jedynie wymieszać. Następnie, przy pomocy szpachelki nakładamy na drewno warstwy o grubości nie większej niż 4 mm, aplikując kolejną dopiero do całkowitym wyschnięciu poprzedniej. Najlepiej zaplanować sobie tutaj przerwy o długości ok. 2-3 godziny. Kolejnego dnia uzyskaną powłokę trzeba ponownie zeszlifować i wygładzić za pomocą papieru ściernego o najmniejszej ziarnistości. Na koniec, po ostatecznym odpyleniu drewna, nakładamy warstwę ochronną w postaci dopasowanej kolorystycznie bejcy, lakieru lub po prostu oleju. Więcej informacji znajdziecie pod tym adresem: https://www.vidaron.pl/poradnik/wypelnianie-ubytkow-w-drewnianych-powierzchniach

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
28 − 17 =